Przeskocz do treści

Badania po poronieniu – 4 badania genetyczne, które warto wykonać

Genetyczna diagnostyka po poronieniu jest bardzo ważna. Dzięki niej nie tylko zbadasz przyczynę utraty ciąży, ale też będziesz mogła podjąć działania, które zwiększą szansę na urodzenie dziecka. Poznaj 4 badania genetyczne, które warto wykonać po poronieniu.

1. Badanie chorób genetycznych płodu jako przyczyny poronienia

Czy wiesz, że za ok. 60-80% wczesnych poronień odpowiedzialne są losowe wady dziecka? Najczęściej pojawiają się spontanicznie, niezależnie od rodziców. Co więcej, prawdopodobieństwo ich wystąpienia w kolejnej ciąży jest bardzo niskie.

To właśnie dlatego badania po poronieniu warto rozpocząć od tego na materiale dziecka. Być może będziesz mogła zakończyć diagnostykę już na tym etapie, szybciej zyskując spokój.

2. Badanie w kierunku trombofilii wrodzonej

Trombofilia wrodzona jest genetyczną tendencją do nadkrzepliwości krwi. Nie daje widocznych objawów, jednak może przyczynić się do poronień, również nawykowych, a także hipotrofii płodu czy zakrzepicy.

Badanie (na podstawie wymazu z policzka) pozwala sprawdzić, czy trombofilia wrodzona dotyczy również Ciebie. Po poronieniach rekomenduje je Polskie Towarzystwo Ginekologiczne i jest ono często zalecane w klinikach niepłodności.

Wynik testu pozwala bowiem uniknąć niebezpiecznych komplikacji – aby zapobiec negatywnym skutkom stosuje się najczęściej bardzo proste leczenie. Twój lekarz będzie miał ponadto szansę poprowadzić kolejną ciążę w odpowiedni sposób.

3. Badanie kariotypu

Genetyczne przyczyny poronienia mogą obejmować również wady rodziców. To właśnie badanie kariotypu pozwala przeanalizować wszystkie chromosomy pod kątem ewentualnych nieprawidłowości. Dzięki temu zyskasz istotną informację, czy Ty lub Twój partner macie w genach drobne wady, które uniemożliwiają donoszenie ciąży i będziecie mogli skonsultować wynik z genetykiem.

Powinnaś zdawać sobie sprawę, że taka wada wcale nie musi dawać widocznych na pierwszy rzut oka objawów – czasami ujawnia się jedynie pod postacią problemów z poronieniami.

4. Badanie płci po poronieniu

To badanie warto wykonać wtedy, gdy lekarz nie określił płci dziecka (najczęściej ma to miejsce, gdy do poronienia dochodzi przed 16 tygodniem ciąży). Dlaczego? Abyś mogła skorzystać z należnych praw – rejestracji dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego, przejścia na skrócony urlop macierzyński (56 dni) i odebrania zasiłku pogrzebowego (4000 złotych). Tylko wówczas, gdy zostanie ustalona płeć dziecka, lekarz może wydać potrzebną do załatwienia formalności kartę martwego urodzenia. W przypadku poronienia na wczesnym etapie ciąży (bez względu na tydzień) jest to możliwe tylko dzięki badaniu DNA.

Więcej informacji

Masz pytania odnośnie badań po poronieniu? Napisz do nas na info@zdrowokolorowo.pl.

Zdjęcie: pixabay.com

 

5/5 - (1 głosów / głosy)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *