Przeskocz do treści

Jak zarejestrować urodzenie dziecka?

Jak zarejestrować urodzenie dziecka? Po emocjonującym zarówno dla mamy jak i dla ojca dziecka porodzie, przychodzi czas na formalności związane z rejestracją maluszka w USC, czyli Urzędzie Stanu Cywilnego. To tam nadasz potomkowi imię i nazwisko oraz dostanie unikalny numer PESEL. Nie martw się wizytą w urzędzie – ta procedura jest naprawdę bardzo prosta. 

Kto może zarejestrować urodzenie dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego?

Fakt urodzenia się dziecka może zgłosić w USC matka, ojciec bądź ich pełnomocnik. Rejestracja dziecka po porodzie odbywa się w urzędzie właściwym ze względu na miejsce urodzenia (a nie ze względu zamieszkania!). W przypadku, gdy rodzice nie mają pełnych zdolności do czynności prawnych, przykładowo ze względu na niepełnoletność, rejestracji dziecka po porodzie może dokonać opiekun rodzica.

Dokumenty potrzebne do zarejestrowania urodzenia dziecka

W USC, jak w każdym urzędzie, będzie wymagany dowód tożsamości osoby zgłaszającej rejestrację urodzonego dziecka. Może być to dowód osobisty lub paszport. W przypadku, gdy zarejestrowaniem dziecka zajmuje się pełnomocnik, potrzebne mu będzie odpowiednie upoważnienie.

Prócz dowodu tożsamości, do rejestracji dziecka po porodzie potrzebna jest również karta urodzenia dziecka wydawana przez lekarza, którą do USC przekazuje w ciągu 3 dni pracownik szpitala, więc jedyne co musisz zrobić w tej kwestii, to ewentualne wcześniejsze upewnienie się, czy karta już dotarła do urzędu.

Jak zarejestrować urodzenie dziecka? Nadanie imienia i koszty

Dziecku można nadać maksymalnie dwa imiona, w tym mogą być w języku obcym, natomiast nie mogą dziecka ośmieszać, być zdrobniałe lub nieprzyzwoite. W przypadku chęci nadania dziecku takich imion przy rejestracji, musimy się liczyć z odmową urzędnika, co do której przysługuje nam prawo odwołania do 14 dni.

Jeden egzemplarz skróconego aktu urodzenia dziecka jest wydawany od ręki i bezpłatnie. Dodatkowo osoba rejestrująca urodzenie dziecka otrzyma w potwierdzenie nadania numeru PESEL i adresu zameldowania.

Autor: zdrowokolorowo.pl | Zdjęcie: pixabay.com

Ten artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.

5/5 - (2 głosów / głosy)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *