Przeskocz do treści

Czy badania na autyzm są sposobem na trafną diagnozę?

Badania na autyzm czy autyzm poszczepienny istniejeAutyzm  jest zaburzeniem neurorozwojowym. Diagnozowany u dzieci przeważnie do trzeciego roku życia. Problemy w relacjach społecznych i sztywne zainteresowania to tylko kilka z objawów autyzmu. Ważne jest, aby zrozumieć przyczynę autyzmu i poprawnie go zdiagnozować. Pomogą nam w tym badania na autyzm. Jednym z najszerszych badań na autyzm jest genetyczne badanie WES.

Badania na autyzm, czy autyzm poszczepienny istnieje?
Czy badania na autyzm wykryją przyczyny autyzmu u dziecka?
Badania na autyzm – jakie badania zrobić dziecku z podejrzeniem autyzmu?
Czy jednym z najlepszych badań na autyzm jest badanie WES?

Badania na autyzm, czy autyzm poszczepienny istnieje?

Autyzm poszczepienny – to temat, który często pojawia się wśród rodziców. Szczepienia są niezbędną częścią profilaktyki zdrowotnej naszych dzieci. Większość z nas decyduje się na ich realizację, zgodnie z kalendarzem szczepień. Pojawiają się osoby uważające, że szczepienia mogą spowodować autyzm. Badania naukowe przeprowadzane w tej sprawie nie potwierdziły tej tezy. Mogą natomiast istnieć inne przeciwwskazania do szczepienia. W takich przypadkach lekarz może zalecić indywidualny kalendarz szczepień.

Czy badania na autyzm wykryją przyczyny autyzmu u dziecka?

Badania na autyzm, jest ich wiele. Czy każde z tych badań jest w stanie wykryć przyczynę autyzmu? Podstawą są badania lekarskie np.  badanie EEG u dziecka. Wykonywane są również testy psychologiczne. Nie mniej jednak najbardziej popularne są badania genetyczne dla dzieci. Jednym z najszerszych testów jest badanie WES. Właśnie ten test może zidentyfikować czynniki genetyczne. Badanie WES wykonywane jest metodą NGS. Skierowane dla osób z objawami klinicznymi o nieokreślonych przyczynach.

Badania na autyzm – jakie badania zrobić dziecku z podejrzeniem autyzmu?

Jeżeli podejrzewasz autyzm u swojego dziecka istotne jest, aby wykonać szereg odpowiednich testów. Najważniejsza jest konsultacja z  pediatrą. Można udać się również do neurologa. Badania mogą dotyczyć obserwacji i oceny zachowania dziecka, interakcji społecznych, czy umiejętności komunikacyjnych. W przypadku podejrzenia przyczyn genetycznych warto zastanowić się nad badaniem WES.

Czy jednym z najlepszych badań na autyzm jest badanie WES?

Jednym z najlepszych badań na autyzm jest badanie WES. Jest często stosowane w diagnostyce autyzmu. Badanie WES pozwala na bardzo szczegółową analizę genów pacjenta. Daje możliwość wykrycia genetycznych przyczyn autyzmu. Choroby ze spektrum autyzmu maja podłoże wieloczynnikowe. Dzięki badaniu genetycznemu na autyzm możemy wprowadzić odpowiednią terapię i ewentualne leczenie autyzmu u dziecka – jeżeli będzie taka potrzeba. Warto zastanowić się nad wykonaniem testu WES, jest to najszersze badanie genetyczne dostępne na rynku.