Przeskocz do treści

Badanie WES: precyzyjne narzędzie w diagnostyce

W dziedzinie nowoczesnej genetyki, sekwencjonowanie całego egzomu stanowi jedną z najbardziej przełomowych technologii. Pozwala na szczegółowe analizowanie egzonów, czyli tych fragmentów DNA, które są bezpośrednio odpowiedzialne za kodowanie białek. Zastosowanie badanie WES przyczyniło się do znaczących postępów w diagnozowaniu i zrozumieniu wielu chorób, oferując nowe możliwości w możliwości wprowadzenia właściwego leczenia wielu zaburzeń i chorób genetycznych. Jak badanie WES wspiera proces diagnostyczny, i dlaczego jest to metoda tak wszechstronna?

Spis treści:

  1. Czy badanie WES jest wsparciem w diagnostyce chorób?
  2. Dlaczego badanie WES jest tak wszechstronne?
  3. Badanie WES – krok w stronę zdrowia
  4. Badanie WES i jego różne możliwości

Czy badanie WES jest wsparciem w diagnostyce chorób?

Sekwencjonowanie całego egzomu jest nieocenionym wsparciem w diagnostyce wielu chorób genetycznych. Dzięki swojej precyzji, badanie WES jest wykorzystywane do diagnozowania rzadkich chorób genetycznych, chorób dziedzicznych. Szybkie i dokładne rozpoznanie dzięki badaniom WES umożliwia wdrożenie odpowiedniej terapii, często życiowo ważnej dla pacjentów.

Dlaczego badanie WES jest tak wszechstronne?

Wszechstronność badania WES wynika z jego zdolności do analizy ogromnej liczby genów jednocześnie. Test ten analizuje około 23 000 genów. Badanie może przyspieszyć proces diagnozy wielu zaburzeń i chorób. Możliwe jest, że uchroni również od wykonywania wielu różnych testów. WES jest obecnie najszerszym badaniem genetycznym dla dzieci i dorosłych. Ponadto, WES jest przydatne w sytuacjach, gdzie tradycyjne metody diagnostyczne nie dają jednoznacznych wyników. Może być stosowane w różnych dziedzinach.

Badanie WES – krok w stronę zdrowia

Badanie WES stanowi znaczący krok w kierunku poprawy zdrowia oraz właściwego rozpoznania choroby, a co za tym idzie – odpowiedniego leczenia. Test stosowany jest także m.in. jako badanie na autyzm, badanie na padaczkę, badanie na odporność, przed szczepieniem. Badanie WES ma bardzo dużo zastosowań. Jego wynik otrzymamy maksymalnie do 10 tygodni.

Badanie WES i jego różne możliwości

Ze względu na to, że badanie WES analizuje cały egzom, jest w stanie przyspieszyć proces wielu chorób. Badanie WES COMPLEX jest nowoczesnym badaniem WES, które łączy w sobie także kariotyp molekularny oraz badanie biochemiczne. Dzięki szerokiej analizie test wykonywany jest również właśnie, jako badanie metaboliczne u dzieci. Dużo zastosowań ma badanie WES. Wykonuje się je prywatniej, jednak jest warte swojej ceny.