Przeskocz do treści

Badanie WES i jego zalety

Badanie WES - jakie możliwości daje uzyskanie wynikuBadanie WES to najszersza analiza, która jest dostępna na rynku badań DNA. Analizuje wszystkie znane geny, sprawdzając je pod względem prawidłowej budowy czy ilości. Wynik jest nieocenioną wartością dla diagnostyki chorób, dlatego popularność badania rośnie z roku na rok. Co ważne, badanie może wykonać każdy – wystarczy znaleźć dobre laboratorium. 

Badanie WES – jakie możliwości daje uzyskanie wyniku?
Badanie WES – jakie są korzyści z wykonania badania przed szczepieniem?
Badanie WES – jakie choroby można wykryć?
Badanie WES – czy warto?

Badanie WES – jakie możliwości daje uzyskanie wyniku?

Badanie WES oferuje kompletny wynik, przy którym analizowane są wszystkie znane geny. Dzięki temu możliwości diagnostyczne są ogromne, a dodatkowo wynik może być wykorzystywany wielokrotnie. Geny nie zmieniają się bowiem przez całe życie. Wiele schorzeń nie daje jednoznacznych objawów i jedna analiza może zastąpić np. panelowe badania na autyzm czy badania na padaczkę.

Badanie WES – jakie są korzyści z wykonania badania przed szczepieniem?

Zdarza się, że dzieci cierpią na wrodzone niedobory odporności czy choroby metaboliczne, które powodują niepożądane reakcje organizmu po szczepieniu. Wynik badania WES pozwala na wykrycie nieprawidłowości genetycznych, dzięki czemu w razie potrzeby można zmodyfikować kalendarz szczepień dziecka. Rodzic dziecka nieprawidłowo reagującego na szczepionkę wcale nie musi rezygnować ze szczepień.

Badanie WES – jakie choroby można wykryć?

Badanie WES wykrywa zaburzenia genetyczne we wszystkich znanych genach – dzięki temu można wykryć choroby kardiologiczne, metaboliczne, neurologiczne czy inne wady wrodzone. Zakres wykrywanych schorzeń jest bardzo szeroki – dodatkowo badanie pozwala wykryć wadliwe geny, które nie muszą determinować choroby, ale mogą być dziedziczone przez potomstwo.

Badanie WES – czy warto

Badanie WES jest najlepszą i najdokładniejszą analizą genetyczną na rynku. Już samo to wiele mówi na temat jakości badania. Warto wykonać badanie, szczególnie jeśli postawienie diagnozy jest trudne – w ten sposób za badanie WES wystarczy zapłacić raz, natomiast tańsze badania genetyczne o węższym zakresie mogą wymagać dodatkowych analiz. W ten sposób ponoszone są dodatkowe i często zbędne koszty.