Przeskocz do treści

Badania na padaczkę – czym jest epilepsja i jak ją leczyć?

Badania na padaczkę a diagnozaPadaczka nazywana jest inaczej epilepsją. To zaburzenia mózgu, którego głównym objawem są napady padaczkowe. Większość osób myśląc o tej chorobie, przywołuje na myśl drgawki u dziecka. Jednak to nie jedyne objawy. Chory na padaczkę ma również dziwne odczucia smaku, ma napady lękowe. Może również objawiać się zwykłym omdleniem. Po prostu osoba chora stoi i nagle upada. W przypadku dzieci może to być syndrom niezauważony przez rodziców. Taki napad trwa zaledwie kilka sekund. Jeśli jednak obawiasz się, że Twoje dziecko może być chore na epilepsję — wykonaj szczegółowe badanie genetyczne na padaczkę.

Badania na padaczkę a diagnoza
Badania na padaczkę a terapia
Badania na padaczkę a wiek dziecka
Badania na padaczkę – czy warto?

Badania na padaczkę a diagnoza

Tak więc pierwszym pytaniem zadawanym przez rodzica jest to, jakie należy wykonać badania genetyczne dziecka oraz jak się mają badania na padaczkę do diagnozy. Na wstępie analiza powinna określić rodzaj epilepsji u dziecka i jej przyczyny. Przy tym schorzeniu podstawą jest także diagnoza. Wyróżniamy dwa rodzaje przyczyn jej powstawania: Symptomatyczne (powikłania mózgu po wypadku, po porodzie, powstałe na skutek guza, infekcja czy skutki uboczne po zapaleniu opon mózgowych) oraz Idiopatyczna (przyczyna genetyczna). Odpowiednie badania genetyczne pozwolą na odpowiedni dobór leków, które złagodzą objawy. Najlepszym badaniem dla dziecka, które szybko pozwoli postawić diagnozę jest badanie WES. Badanie genetyczne na padaczkę pozwoli na wykrycie nawet tych rzadkich odmian. Wymagane jest zrobienie dodatkowo badań pediatrycznych, neurologicznych EEG, psychiatrycznych.

Badania na padaczkę a terapia

Badania na padaczkę a terapia? Tak! Jest to nowoczesna metoda w leczeniu tego schorzenia. Terapia genowa i komórkowa to świetna alternatywa dla leków W sporej mierze zmniejsza napady. Leki jak się okazuje wśród 40% przebadanych pacjentów — są mało skuteczne. Rozwiązaniem okazały się innowacyjne terapie.

Badania na padaczkę a wiek dziecka

Badania na padaczkę a wiek dziecka ma jakieś znaczenie? Czy badania genetyczne padaczki można wykonać w każdym wieku? Padaczka występuje już u niemowląt. W przypadku zespołu Westa są to skurcze występujące u niemowląt. Nie ma więc określonego wieku, w jakim mogą pojawić się objawy padaczki u dziecka. Przyjęte jest jednak, że największe ryzyko epilepsji jest w przypadku dzieci do 5 roku życia a u dorosłych po 65 roku.

Badania na padaczkę — czy warto?

Czy warto wykonywać badania na padaczkę? Oczywiście! Wręcz przeciwnie badania padaczki jeśli zauważysz pierwsze objawy — są niezbędne! A w szczególnie jeśli mówimy o badaniach genetycznych u dziecka.

Z epilepsją można żyć. Nie należy więc wykluczać dziecka chorego, ponieważ przy tej chorobie jeśli poddajemy się terapii i zażywamy leki, możemy funkcjonować normalnie. Nie zabraniajmy dziecku aktywności fizycznej, otaczaj je troską, akceptuj objawy, stwórz odpowiednie warunki do codziennego funkcjonowania.