Przeskocz do treści

Badania na autyzm: znaczenie i możliwości badania WES

Badania na autyzm - czy dużo dzieci boryka się z zabyrzeniami ze spektrum autyzmuWiele dzieci boryka się z zaburzeniami ze spektrum autyzmu.  Rodzice coraz częściej zmagają się z pytaniem o skuteczną diagnostykę i leczenie autyzmu. Badania na autyzm są w stanie odpowiedzieć na pytanie – jaka jest przyczyna autyzmu? Przykładem takiego testu jest badanie WES. To najszersze badanie genetyczne dla dzieci i dorosłych, z obecnie dostępnych testów na rynku. Jaką rolę badania na autyzm odgrywają w życiu dzieci i ich rodzin? 

Badania na autyzm – czy dużo dzieci boryka się z zaburzeniami ze spektrum autyzmu?
W jakim celu wykonuje się badania na autyzm?
Czy genetyczne badania na autyzm są w stanie postawić diagnozę autyzmu?
Jakie są najszersze badania na autyzm?

Badania na autyzm – czy dużo dzieci boryka się z zaburzeniami ze spektrum autyzmu?

W ostatnim czasie jest wzrost dzieci ze zdiagnozowanymi zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Autyzm u dzieci charakteryzuje się sztywnymi zainteresowaniami, trudnościami w relacjach społecznych. Badania na autyzm są w stanie pomóc rodzicom postawić trafną diagnozę zaburzenia, co pozwoli wprowadzić odpowiednią terapię, czy leczenie.

W jakim celu wykonuje się badania na autyzm?

Badania na autyzm, takie jak test WES mają kluczowe znaczenie nie tylko w potwierdzaniu diagnozy, ale przede wszystkim w identyfikacji jej genetycznych przyczyn. To z kolei umożliwia lekarzom i rodzicom dobranie odpowiedniej strategii terapeutycznej, dostosowanej do indywidualnych potrzeb dziecka.

Czy genetyczne badania na autyzm są w stanie postawić diagnozę autyzmu?

Chociaż badanie WES samo w sobie nie jest równoznaczne z postawieniem diagnozy autyzmu, odgrywa bardzo ważną rolę. Diagnozę autyzmu stawia szereg specjalistów: neurolog, psycholog oraz psychiatra. Jednak warto zastanowić się nad wykonaniem badania na autyzm. Z pewnością przyspieszy to cały proces diagnostyczny.

Jakie są najszersze badania na autyzm?

Najszerszym dostępnym na rynku badaniem w kierunku diagnozy autyzmu jest badanie WES. Dostępnych jest kilka rodzajów testu np. WES Premium, WES COMPLEX. Te testy genetyczne oferują szeroką analizę egzomu, czyli około 23 000 genów. Badanie WES Premium dodatkowo sprawdza także zmiany w intronach. Genetyczne badania na autyzm są wartościowe i pomogą nam zadbać o spokojniejsza przyszłość naszego dziecka.