Przeskocz do treści

Badania na autyzm – kiedy warto je wykonać?

Badania na autyzm - jakie są rodzaje, Badania na autyzm – cenyZauważyłeś u swojego dziecka zaburzenia ze spektrum autyzmu i zastanawiasz się nad wykonaniem badania na autyzm? Badania genetyczne na autyzm pozwalają lekarzowi na znalezienie przyczyny zaburzeń oraz na wprowadzenie odpowiedniego do potrzeb dziecka leczenia oraz terapii. Przeczytaj nasz poniższy artykuł i dowiedz się, jakie rodzaje badań dostępne są obecnie na rynku, jaka jest ich cena oraz gdzie możesz je wykonać.

Badania na autyzm – jakie są rodzaje?
Badania na autyzm – ceny
Jakie są wskazania do wykonania badania na autyzm u dziecka?
Gdzie można wykonać badania na autyzm?

Badania na autyzm – jakie są rodzaje?

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele badań oraz testów, pozwalających lekarzom na diagnozę schorzenia, jakim jest autyzm. Jednym z rodzajów badania na autyzm jest badanie WES. Badania genetyczne na autyzm, takie jak właśnie badanie WES, umożliwiają specjalistom wykrycie mutacji, które mogą być przyczyną pojawiania się zaburzeń ze spektrum autyzmu. Badania na autyzm są kluczowe w procesie diagnozy oraz leczenia, dlatego z pewnością warto je wykonać.

Badania na autyzm – ceny

Ceny badania na autyzm mogą być zróżnicowane, w zależności od rodzaju badania czy też placówki medycznej, w której zdecydujemy się je wykonać. Badania genetyczne na autyzm, takie jak np. badanie WES, mogą kosztować od ok. 5 500 zł do 6 500 zł. Pamiętaj, aby nie wybierać pochopnie laboratorium z najniższą proponowaną ceną. Niska cena może wiązać się niską jakością badania na autyzm oraz z dodatkowymi, ukrytymi kosztami.

Jakie są wskazania do wykonania badania na autyzm u dziecka?

Wskazaniem do wykonania badania na autyzm mogą być m.in. zachowania dziecka, zauważone przez Ciebie, lekarza czy nauczyciela, które mogą świadczyć o występowaniu autyzmu. Brak wyrażania emocji oraz niechęć do interakcji z innymi dziećmi może być wskazaniem do wykonania badania na autyzm, takiego jak badanie WES. Aby wykonać badanie u swojego dziecka nie potrzebujesz skierowania, jednak jego wykonanie warto wcześniej skonsultować ze specjalistą.

Gdzie można wykonać badania na autyzm?

Badanie genetyczne na autyzm, takie jak badanie WES, możesz wykonać w wybranej przez siebie placówce medycznej, współpracującej z naszym laboratorium. Badanie możesz wykonać na podstawie próbki krwi lub wymazu z policzka, dlatego wybierz wygodniejszą dla siebie metodę. Zestaw wymazowy możesz zamówić pod wybrany przez siebie adres, a więc badanie na autyzm możesz wykonać z każdego miejsca na terenie Polski.