Przeskocz do treści

Badania na autyzm – informacje ogólne

Gdzie wykonać badania na autyzmAutyzm jest przypadłością, którą kwalifikuje się do grupy symptomów nazywanych wycofaniem. Inaczej mówiąc to unikanie kontaktu ze światem zewnętrznym, czyli z ludźmi i otoczeniem. To schorzenie dotyczy mózgu i bardzo często ma ono podłoże genetyczne. Warto wiedzieć jakie należy wykonać badania podejrzewając, że u dziecka może zostać postawiona diagnoza autyzmu i co dzięki nim można dowiedzieć się.

Jakie są dostępne badania na autyzm?
Badania na autyzm – kiedy warto wykonać badania genetyczne na autyzm?
Badania na autyzm – jakie informacje dają badania genetyczne?
Gdzie wykonać badania na autyzm?

Jakie są dostępne badania na autyzm?

Obecnie nie ma żadnych jednoznacznych badań medycznych, dzięki którym uzyskałoby się natychmiast odpowiedź, czy dziecko zmaga się z autyzmem. Specjaliści skupiają się przede wszystkim na obserwacji pacjenta, jego objawów autyzmu, a dokładniej – jak ono zachowuje się i rozwija. Lekarz początkowo musi przeprowadzić test, aby sprawdzić czy dziecko posiada chociaż podstawowe umiejętności adekwatne do jego okresu życia. Później przeprowadza on szczegółowy wywiad z rodzicami. Na początku warto wykonać badania przesiewowe (nie należy ich mylić z badaniami przesiewowymi noworodków, wykonywanymi prosto po urodzeniu dziecka). Poddaje się ich kontroli dziecko w wieku 1,5-2 lat. Dodatkowo można wykonać badania neurologiczne i genetyczne czy też inne, zlecone przez specjalistę badania medyczne. Popularnym testem jest badanie WES.

Badania na autyzm – kiedy warto wykonać badania genetyczne na autyzm?

Badania genetyczne na autyzm warto wykonać u każdego pacjenta, u którego przyczyna zaburzeń nie została jeszcze dokładnie poznana.

Badania na autyzm – jakie informacje dają badania genetyczne?

Badania genetyczne na autyzm pomogą ustalić przyczynę pojawiającego się autyzmu. Na podstawie tej wiedzy, specjalista będzie mógł dopasować terapię do danego pacjenta. Ponadto lekarz będzie mógł również oszacować, w jakim kierunku dane zaburzenie może rozwijać się w przyszłości i czy można je zatrzymać. Uzyskane informacje dzięki badaniu na autyzm pomogą też oszacować, czy występujące podobne zaburzenia mogą pojawić się u rodzeństwa dziecka.

Gdzie wykonać badania na autyzm?

Badania na autyzm można wykonać w wielu laboratoriach w Polsce. Warto wcześniej sprawdzić, czy dana placówka oferuje tego typu usługi. Wiele z nich współpracuje z pielęgniarkami, które mogą pobrać potrzebną próbkę do badania na autyzm w domu pacjenta.