Przeskocz do treści

Badania na autyzm – autyzm i genetyka. Jaką rolę ma badanie WES?

Kto powinien wykonać badania na autyzmAutyzm to zaburzenie, które występuje w pierwszych trzech latach życia dziecka. Zaburzenia ze spektrum autyzmu diagnozowane są u coraz większej ilości dzieci. Objawami autyzmu są m.in. rudności w relacjach społecznych. W tym miejscu warto wspomnieć o badaniu WES. Jest to badanie na autyzm, które ma najszerszy zakres z obecnie dostępnych testów na rynku. Jest także badaniem genetycznym dla dzieci i dorosłych.

Kto powinien wykonać badania na autyzm?
Badania na autyzm, czy można poznać przyczynę?
Kto zinterpretuje wynik badania na autyzm?
Jaka może być cena badania na autyzm?

Kto powinien wykonać badania na autyzm?

Diagnoza autyzmu stawiana jest przez szereg specjalistów – psycholog dziecięcy, psychiatra czy neurolog. Jednak badanie na autyzm pozwoli nam skrócić czas diagnozy. Badanie WES analizuje ok. 23 000 genów. Zweryfikuje co jest przyczyną objawów u dziecka i pomoże postawić diagnozę. Objawami autyzm u dziecka mogą być dziwne zachowania, unikanie kontaktu wzrokowego, problemy z nawiązywaniem relacji lub trudności z koncentracją. Zaburzeń ze spektrum autyzmu jest wiele. Jeżeli zauważamy jedne z nich u swojego dziecka, warto zastanowić się nad wykonaniem badania na autyzm.

Badania na autyzm, czy można poznać przyczynę?

Celem badania genetycznego na autyzm jest poznanie przyczyny zaburzeń, jeżeli leży w genach. Genetyczne test u dzieci to właśnie badanie WES. Rodzaje testu to np. WES COMPLEX, WES Standard oraz badanie WES Premium. Podczas konsultacji lekarz genetyk zasugeruje odpowiednie badanie dla pacjenta.

Kto zinterpretuje wynik badania na autyzm?

Wynik badania na autyzm – badania WES zinterpretuje lekarz genetyk. To bardzo ważny etap. Dzięki temu dowiemy się, jakie dalsze działania możemy podjąć i poznamy ewentualną diagnozę. Leczenie autyzmu jest terapią. Czasami stosuje się również leczenie farmakologiczne autyzmu. Jednak już o tym będzie decydować specjalista na podstawie obserwacji dziecka.

Jaka może być cena badania na autyzm?

Cena badania na autyzm – badania WES to około kilku tysięcy złotych. Jednym z najdroższych jest WES trio. Kosztuje około 12 tysięcy złotych. Badaniu podlegają rodzice oraz dziecko w celu poznania przyczyn objawów występujących u dziecka.  Choć cena może wydawać się wysoka warto pamiętać, że jest to inwestycja w zdrowie i przyszłość naszego dziecka.