Przeskocz do treści

Badania metaboliczne – co kryje się w DNA Twojego dziecka?

Na czym polegają badania metaboliczne - badanie WES COMPLEXJako rodzic, rozumiesz jak ważne jest zapewnienie najlepszej opieki zdrowotnej dla Twojego dziecka. Ale co, gdy podstawowe badania nie dają jednoznacznych odpowiedzi na pytania dotyczące stanu zdrowia Twojego pociechy? Właśnie wtedy z pomocą przychodzą badania metaboliczne i badanie WES COMPLEX. Przeczytaj więcej o tych badaniach oraz problemach metabolicznych.

Na czym polegają badania metaboliczne – badanie WES COMPLEX?
Badania metaboliczne – dlaczego wczesna diagnoza ma kluczowe znaczenie?
Badania metaboliczne  – czy można zbadać wrodzone choroby metaboliczne?
Badania metaboliczne – ile kosztuje badanie WES COMPLEX?

Na czym polegają badania metaboliczne – badanie WES COMPLEX?

Badania metaboliczne u dzieci i dorosłych są to różnego rodzaju testy mające na celu identyfikację zaburzeń w procesach metabolicznych organizmu. Jednym z najbardziej zaawansowanych jest badanie WES COMPLEX. Jest to badanie genetyczne dla dzieci i dorosłych. Łączy w sobie tak naprawdę trzy testy: standardowe badanie WES, kariotyp molekularny oraz badanie biochemiczne – jeżeli wykryta zostanie nieprawidłowość, która może wskazywać na chorobę metaboliczną. To innowacja na rynku, chętnie wybierana przez rodziców.

Badania metaboliczne – dlaczego wczesna diagnoza ma kluczowe znaczenie?

Wczesna diagnoza chorób metabolicznych ma bardzo ważne znaczenie. Umożliwia wprowadzenie właściwego leczenia, co prowadzi do poprawy jakości życia dziecka i poprawę stanu zdrowia. W przypadku chorób metabolicznych ich leczenie głównie opiera się na indywidualnej diecie. Aby to zrobić potrzebne są jednak odpowiednie badania oraz właściwa diagnoza. Jest to możliwe dzięki genetycznym badaniom metabolicznym u dzieci.

Badania metaboliczne  – czy można zbadać wrodzone choroby metaboliczne?

Badania metaboliczne m.in. badanie WES COMPLEX ma możliwość sprawdzenia wadliwego genu, jeszcze przed wystąpieniem pierwszych objawów. Wrodzone choroby metaboliczne są sprawdzane w tym teście. Analizowanych jest tam około 23 000 genów. Od razu po urodzeniu dziecka wykonywane są badania przesiewowe noworodków. Sprawdzają one ryzyko zachorowania na 29 chorób wrodzonych, które głównie są chorobami metabolicznymi.

Badania metaboliczne – ile kosztuje badanie WES COMPLEX?

Cena badania WES COMPLEX to około 5300 zł. W porównaniu do innych badań, takich jak WES Premium lub WES trio, nie jest to dużo. Wynik takiego badania metabolicznego, WES otrzymamy do około 10 tygodni. Konsultacja z lekarzem genetykiem również jest ważna. Pozwoli to właściwie zrozumieć wynik i podjąć ewentualne dalsze kroki. Nie zwlekaj, test WES to inwestycja w zdrowie!