Przeskocz do treści

Padaczka dziecięca – objawy, diagnoza i leczenie

Padaczka dziecięca dotyczy ok. 5-10% dzieci w wieku szkolnym. Czasami objawy padaczki u dzieci są na tyle subtelne, że uważa je się za przejaw braku koncentracji (zawieszanie się) albo niezdarność (upadki, upuszczanie przedmiotów). Nieleczona epilepsja dziecięca zaczyna coraz bardziej utrudniać normalne życie, dlatego tak istotne jest jej zauważenie i umówienie wizyty u lekarza.

Spis treści:

  1. Padaczka dziecięca – objawy
  2. Epilepsja dziecięca – diagnoza
  3. Czy padaczka dziecięca jest wyleczalna?

Padaczka dziecięca – objawy

Cechą wyróżniającą to zaburzenie neurologiczne są spontaniczne i powtarzające się napady padaczkowe. Mogą one wyglądać bardzo rożnie u poszczególnych osób, ponieważ zależą od tego, który obszar mózgu działa nieprawidłowo. Do najbardziej wyraźnych oznak ataku padaczki dziecięcej należą:
• całkowita albo częściowa utrata przytomności – dziecko nie reaguje na bodźce zewnętrzne, patrzy w jeden punkt, zachowuje się jakby zostało „wyłączone”.
drgawki u dziecka, czyli niekontrolowane ruchy kończyn,
• mimowolne przyjmowanie nienaturalnych pozycji ciała, wyprężanie się, ślinotok, niekontrolowane oddawanie stolca albo moczu
• odczuwanie trudnego do przezwyciężenia strachu, niepokoju;
• wrażenie przebywania poza swoim ciałem,
• nagła utrata napięcia mięśniowego, czego skutkiem są upadki i urazy.
Jest to pierwszy etap ataku epilepsji dziecięcej i może on trwać od kilkunastu sekund do kilku minut. Potem zazwyczaj można obserwować czas splątania, który utrzymuje się ok. 15 minut. Po napadzie padaczki chorzy często czują się zmęczeni, skarżą się na ból głowy, trudności w mówieniu. Bywa, że zachowują się inaczej niż zwykle, nietypowo. Zazwyczaj nie są w stanie przypomnieć sobie wydarzeń, które miały miejsce w trakcie ataku.

Napad epilepsji dziecięcej może nie być dostrzeżony przez innych ludzi, szczególnie jeśli epileptyk nie ma jeszcze postawionej diagnozy.

Epilepsja dziecięca – diagnoza

W przypadku podejrzenia padaczki należy udać się do lekarza. Medyk zada wiele pytań i po wstępnym rozpoznaniu epilepsji, postara się ustalić jej przyczynę, np. wady wrodzone, nieprawidłowy przebieg porodu, przebyte choroby zakaźne. Następnie wystawi skierowanie na badanie dziecka – krwi i badania neurologiczne. W celu potwierdzenia diagnozy może zlecić: elektroencefalogram, rezonans magnetyczny, tomografię komputerową i testy neuropsychologiczne.

Czy padaczka dziecięca jest wyleczalna?

Dziecięcą padaczkę leczy się odpowiednio dobranymi lekami. Dzięki nim u 75% chorych nie pojawiają się napady padaczkowe. Środki farmakologiczne trzeba jednak zażywać ściśle według wskazówek neurologa i to przez wiele lat.

W przypadku epilepsji dziecięcej, która nie ustępuje mimo leków, lekarze wprowadzają:

• stymulację nerwu błędnego,
• leczenie chirurgiczne,
• dietę katogenną.

Oceń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *