Przeskocz do treści

Kto wystawia skierowanie na badania genetyczne?

Badania genetyczne dla dzieci i dorosłych są przydatne w diagnostyce wielu chorób. Ich wykonaniem zajmują się laboratoria DNA. Niektóre badania tego typu są płatne, a w innych skorzystać możemy z refundacji NFZ. Dzięki temu badanie wykonamy całkowicie bezpłatnie. Potrzebujemy jednak do tego właściwego skierowania. Zobacz, jak możesz je otrzymać i kto wystawia skierowanie na badania genetyczne!

Spis treści:

  1. Po co wykonywać badanie genetyczne?
  2. Refundowane badanie genetyczne – gdzie otrzymać skierowanie?
  3. Badanie genetyczne – ze skierowaniem czy bez?

Po co wykonywać badanie genetyczne?

Badania genetyczne mogą uratować nasze zdrowie i życie. Są one w stanie wykryć wiele chorób, które pozostawały nierozpoznane przez długi czas. Badania te używane są m.in. w diagnostyce autyzmu, padaczki, chorób metabolicznych czy innych dolegliwości o nieznanej przyczynie.

Refundowane badanie genetyczne – gdzie otrzymać skierowanie?

Każde badanie genetyczne wykonamy prywatnie. Niektóre jednak możemy wykonać także z refundacją z Narodowego Funduszu Zdrowia. Nie poniesiemy wtedy żadnych kosztów.

W ramach refundacji możliwe jest wykonanie badania kariotypu, czyli zestawu chromosomów. Bezpłatnie udać możemy się na nie po otrzymaniu skierowania od lekarza genetyka z publicznej poradni genetycznej. Wcześniej skierować musi nas do niego lekarz rodzinny.
Genetycy nie wystawiają skierowania na badanie kariotypu każdemu chętnemu. Musimy mieć do tego powód. Genetyk takie skierowanie może nam wystawić m.in. w przypadku występowania ataków padaczki, objawów chorób metabolicznych czy innych dolegliwości o nieznanej przyczynie.

Badanie genetyczne – ze skierowaniem czy bez?

Wykonanie refundowanego badania genetycznego pozornie odciąża nasz portfel. Wymaga jednak poświęcenia dużej ilości czasu i stresu. Samo oczekiwanie się na wizytę w poradni genetycznej, może potrwać kilka miesięcy. Pożera to nasz czas, który w przypadku niektórych chorób jest niezwykle istotny.

Decydując się na badanie refundowane, mamy możliwość wykonania jedynie badania kariotypu. Obecnie nie możemy wykonać innego badania bezpłatnie. Badanie kariotypu jest cennym narzędziem diagnostycznym, ale może nie wykryć wszystkich wad. Lepiej od razu wykonać badanie kompleksowe (WES COMPLEX), w którym od razu zostanie sprawdzone całe DNA pacjenta. Przykładem takiego badania jest WES Complex. Łączy ono w sobie aż trzy badania – WES Standard, badanie kariotypu oraz badanie biochemiczne. Są one wykonywane podczas jednej analizy.

Oceń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *