Przeskocz do treści

Na czym polega rozwój prenatalny dziecka?

Dziecko od momentu zapłodnienia przygotowuje się do przyjścia na świat. Całe jego przygotowania nazywane są rozwojem prenatalnym. To wtedy tworzą się narządy wewnętrzne, kształtują kości i mięśnie oraz pojawiają coraz to nowsze umiejętności. Wszystko to po to, aby Twój maluch był gotowy do samodzielnego funkcjonowania. Dowiedz się, jak dokładnie przebiega jego rozwój prenatalny!

Spis treści:

  1. Rozwój prenatalny – 1 trymestr
  2. Rozwój prenatalny – 2 trymestr
  3. Rozwój prenatalny – 3 trymestr

Rozwój prenatalny – 1 trymestr

Rozwój prenatalny rozpoczyna się dopiero pod koniec drugiego tygodnia ciąży. Wtedy dochodzi do zapłodnienia, a następnie zarodek zagnieżdża się w macicy. Wtedy rozpoczyna się właściwy rozwój prenatalny.

U dziecka po zapłodnieniu tworzą się listki zarodkowe, które z czasem przekształcą się w narządy wewnętrzne dziecka. W pierwszym trymestrze ma także miejsce jeden z najważniejszych momentów całej ciąży – zaczyna bić serce dziecka. Ma to miejsce około 6 tygodnia ciąży. Pod koniec pierwszego trymestru prawidłowo rozwijający się maluch ma już wykształcone wszystkie narządy, które powoli podejmują pracę.

Rozwój prenatalny – 2 trymestr

Jednym z ciekawszych momentów rozwoju prenatalnego w drugim trymestrze są pierwsze kopniaki. Twoje dziecko może w brzuszku ruszać się naprawdę intensywnie. Powinnaś odczuć je do 21 tygodnia ciąży.
Drugim bardzo ekscytującym momentem w drugim trymestrze jest poznanie płci dziecka. Lekarz powinien być w stanie ją określić podczas badania USG po 15 tygodniu ciąży. Maluchy przybierają jednak w brzuszku różne pozycje i czasami obrócą się tak, że lekarz nie jest w stanie określić ich płci. Jeśli nie chcemy tak długo czekać, to płeć dziecka poznać możemy podczas prenatalnego testu NIFTY pro. Możemy wykonać go już po 10 tygodniu ciąży.

Rozwój prenatalny – 3 trymestr

W trzecim trymestrze ciąży dziecko przypomina już małego człowieka. Jego ciało wciąż jednak nie jest jeszcze gotowe na przyjście na świat. Nasze maleństwo wciąż ćwiczy oddychanie, wzmacnia swoją odporność, a jego mózg wytwarza nowe połączenia nerwowe. Dzięki temu już za kilka tygodni będzie ono mogło samodzielnie funkcjonować.

Dziecko na pojawienie się na świecie będzie gotowe dopiero w 37 tygodniu ciąży. Do porodu ustawi się ono jednak już w 33 tygodniu. Niektórym dzieciom się jednak do tego nie spieszy i odwracają się dopiero w ostatniej chwili.

Oceń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *