Przeskocz do treści

Jak zadbać o zdrowie dziecka?

Dwa kompleksowe, innowacyjne badania, a niezliczone korzyści – tak w skrócie można opisać testy SANCO i NOVA, czyli cieszący się coraz większą popularnością pakiet badań DNA, dzięki któremu rodzice lub przyszli rodzice mogą poznać pełny stan zdrowia dziecka i w ten sposób odpowiedzialnie się o nie zatroszczyć.

Jak zadbać o zdrowie dziecka już na etapie prenatalnym – test SANCO

Test SANCO daje możliwość oceny ryzyka wystąpienia u naszego dziecka ewentualnych nieprawidłowości w chromosomach. Najczęściej to badanie kojarzy się z najwcześniejszą diagnostyką występowania m. in. zespołu Downa, zespołu Turnera, Edwardsa czy Patau’a, bowiem test SANCO wykonuje się jeszcze na etapie prenatalnym. Test SANCO należy do grupy badań genetycznych dostępnym dla matki już od 10 tygodnia ciąży. Dzięki wynikom badania SANCO możemy uzyskać spokój dowiadując się, że z naszą pociechą wszystko w porządku, bądź czas na dalszą, bardzo wczesną diagnostykę w momencie wykrycia nieprawidłowości.

Test NOVA, czyli badanie na obecność 87 rzadkich wad wrodzonych

Test NOVA wykonywany jest u dzieci od 0 do 18 roku życia. Należy do grupy badań postprenatalnych (po urodzeniu się). Dzięki niemu sprawdzamy wady pojedynczych genów (87 chorób), co więcej przy jego pomocy rodzice poznają wrażliwość swojego dziecka na aż kilkadziesiąt różnych leków. Test NOVA obejmuje panel farmakogenetyczny. Składają się na niego 32 substancje lecznicze.

Zaburzenia neurologiczne dzieci

SANCO i NOVA bezpieczeństwo w zasięgu ręki

Test SANCO przeprowadza się jeszcze na etapie prenatalnym ciąży. Polega na pobraniu od przyszłej mamy krwi żylnej i następnie na analizie próbki. Test SANCO określa się jako bardzo czuły (dokładny) – na poziomie ponad 99,5%! Test NOVA również nie jest skomplikowany, jeśli chodzi o pobranie próbki – stanowi ją bowiem wymaz z policzka dziecka, a czułość testu określona jest na poziomie 99,99%.

Testy SANCO i NOVA – korzyści

Dzięki nowoczesnym badaniom DNA – SANCO i NOVA – mamy szansę uchronić nasze dziecko przed poważnymi powikłaniami, a nawet przedwczesną śmiercią (powodowanymi przez choroby genetyczne). Testy można wykonywać niezależnie od siebie. Niektórzy rodzice decydują się dopiero na test NOVA po urodzeniu się dziecka, natomiast wykonanie testu SANCO daje zdecydowanie więcej czasu na diagnostykę i zaplanowanie leczenia i postępowania po porodzie.

Więcej informacji

Masz pytania odnośnie badania NOVA? Napisz do nas na info@zdrowokolorowo.pl.

Aktualizacja: 2 listopada 2018 r. | Artykuł sponsorowany | Grafika: badamydzieci.pl | Zdjęcie: Oksana Kuzmina/pl/123rf.com 
5/5 - (2 głosów / głosy)

1 thoughts on “Jak zadbać o zdrowie dziecka?

  • Anonim
    11 czerwca 2018 o 8:27 am
    Permalink

    Szukam opinii, ktoś robił i mógłby do mnie napisać?

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *