Przeskocz do treści

Niemowlę na basenie

Wielu rodziców zastanawia się, czy wizyta z niemowlakiem na basenie to dobry pomysł. Jeszcze kilkanaście lat temu rodzice z małym dzieckiem byli bardzo rzadkim widokiem w tego typu miejscach, natomiast w dziś stało się to wręcz normą. Nowe baseny zwykle posiadają już specjalnie wyznaczone strefy i brodziki z atrakcjami dla najmłodszych.

Dlaczego warto wziąć pod uwagę basen jako miejsce na spędzenie czasu z niemowlakiem? Jakich zasad należy przestrzegać biorąc niemowlaka na basen?

Niemowlę na basenie – dlaczego warto zabrać pociechę ze sobą?

Jedno słowo – ruch. Dodatkowo ruch w wodzie przynosi bardzo wiele korzyści maluszkowi. Po pierwsze spędzamy razem aktywnie czas, ruch stymuluje rozwój psychiczny dziecka. Przebywanie i zabawa w wodzie działa pozytywnie na mięśnie i stawy niemowlęcia, co przekłada się na prawidłową koordynację ruchową i reguluje oddychanie. Pozostałe korzyści to:

  • wspomaganie odporności organizmu,
  • według badań pediatrów, niemowlęta zabierane na basen stają się odważniejsze i bardziej aktywne w porównaniu do dzieci niemających w taki sposób kontaktu z wodą,
  • rodzice „przy okazji” mają szansę zrzucić kilka zbędnych kilogramów.

Jaki basen wybrać dla niemowlaka?

Przeciwnicy zabierania dzieci na basen, jako powód swojej decyzji często podają zbędne narażenie dziecka na kontakt z wirusami i bakteriami. Jest w tym ziarnko prawdy, o ile basen, który mają na myśli, nie słynie z czystości i higieny. W związku z tym, wybierajmy tylko takie baseny do pływania z niemowlakiem, które nie budzą zastrzeżeń jeśli chodzi o czystość.

Niemowlęta powinny przebywać w wodzie o temperaturze około 37 stopni, więc zdecydowanie wyższej niż ma woda w zwykłych basenach sportowych, dlatego wybierzmy basen z brodzikami specjalnie przeznaczonymi dla niemowląt, bądź baseny termalne. Dodatkowym atutem takich basenów jest ich głębokość – zwykle nie przekracza ona 120 cm w miejscach przeznaczonych dla dzieci.

Dobrze, jeśli na basenie jest miejsce do przewijania niemowląt. Starsze dzieci zainteresują zapewne atrakcje do wodnych zabaw (zabawki, zjeżdżalnie), temperatura wody może w takich miejscach mieć już około 34 stopni Celsjusza i nie będzie to stanowić problemu.

Niemowlę na basenie – kilka najważniejszych zasad

Zanim zabierzemy swoją pociechę na basen, powinniśmy bezwzględnie przyswoić kilka najważniejszych zasad: zabieramy do wody tylko dziecko zdrowe – bez przeziębień, biegunek itp., nie zostawiamy dziecka samego w wodzie, grozi to zachłyśnięciem się wodą, podtopieniem a nawet utonięciem, po posiłku czekamy co najmniej godzinę, zanim weźmiemy niemowlaka do wody, dobrze byłoby też upewnić się, czy dziecko nie jest uczulone na chlor lub ozon. Dziecko zabrane z wody natychmiast otulamy ręcznikiem a gotowe do przebrania niemowlę nacieramy oliwką, bowiem chlorowana woda bardzo wysusza skórę.

Martwisz się zdrowiem swojego dziecka?

Zdjęcie: ksi/pl.Fotolia.com

Ten artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.

 

5/5 - (6 głosów / głosy)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *