Przeskocz do treści

Zespół Downa – ryzyko wad rozwojowych u dziecka

Zespół Downa powoduje, że wiele narządów nie działa prawidłowo. W czasie ciąży i tuż po porodzie można wykryć część z tych nieprawidłowości. Inne dają czasami bardzo subtelne objawy, które może przeoczyć nieświadomy opiekun dziecka chorego na Zespół Downa. Ryzyko pogorszenia się stanu zdrowia podopiecznego znacznie wtedy wzrasta.

Spis treści:

  1. Zespół Downa a ryzyko wykształcenia się wrodzonych wad układu krążenia
  2. Zespół Downa a ryzyko wad układu oddechowego
  3. Zespół Downa a niewłaściwe funkcjonowanie oczu i uszu
  4. Zespół Downa a ryzyko rozwoju białaczki

Zespół Downa a ryzyko wykształcenia się wrodzonych wad układu krążenia

Aż połowa dzieci obciążonych Zespołem Downa rodzi się z wadami serca. Większość z nich można wyleczyć. Zdarza się, że problemy z krążeniem krwi pojawiają się trochę później, a mogą one zagrażać życiu. Rodzice muszą być szczególnie wyczuleni na takie symptomy jak:

• przyspieszony i ciężki oddech nawet w trakcie spokojnej zabawy, odpoczynku,
• blada albo sina skóra,
• obrzęk powiek,
• duszności.

Co ciekawe, u ludzi z Zespołem Downa jest mniejsze ryzyko pojawiania się nadciśnienia tętniczego, ale naukowcy nie określili jeszcze, czym spowodowana jest ta zmiana.

Zespół Downa a ryzyko wad układu oddechowego

Ludzie z Zespołem Downa częściej muszą być leczeni na infekcje związane z RSV. Zdarza się, że prowadzą one do niebezpiecznego zapalenie płuc. Regularne zakażenia tym wirusem uważa się za przyczynę powtarzających się świstów, które błędnie diagnozuje się jako astmę. Dzieci i dorośli z trisomią 21 nierzadko mają za duże migdałki i z tego powodu cierpią na nocne bezdechy, co kończy się ciągłym przemęczeniem i problemami z koncentracją uwagi.

Zespół Downa a niewłaściwe funkcjonowanie oczu i uszu

Kłopoty ze wzrokiem są diagnozowane u większości osób z trisomią 21. Na szczęście takie wady jak oczopląs czy zaćma można skutecznie leczyć, aż do ich całkowitego usunięcia. Niezmiernie ważne jest pilnowanie systematycznych wizyt u okulisty.

Problemy ze słuchem wiążą się z niewielką objętością jamy ucha środkowego oraz zbyt wąskich przewodów słuchowych. Czasami diagnozuje się niedosłuch wysokich częstotliwości, co bardzo przeszkadza w zrozumienie niektórych słów.

Zespół Downa a ryzyko rozwoju białaczki

W porównaniu do reszty populacji, ryzyko nawet o 500% (w zależności od typu białaczki). Jako sygnał alarmowy trzeba potraktować:

• częste nieuzasadnione wzrosty temperatury ciała,
• większa niż dotychczas męczliwość, senność, apatia,
• duża ilość siniaków,
• bóle nóg i rąk;
• bóle głowy.

Zespół Downa nie jest przeciwwskazaniem do wykonania przeszczepu szpiku kostnego. Zauważono jednak zwiększone ryzyko powikłań u takich dzieci. Naukowcy już próbują zbadać dlaczego tak się dzieje, aby móc opracować właściwe metody leczenia.

Oceń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *