Przeskocz do treści

Jak urządzić pokój dla dziecka z autyzmem?

Podczas urządzania pokoju dla dziecka musimy pamiętać o tym, że dziecko powinno się w nim dobrze i bezpiecznie czuć oraz chcieć do niego wracać. Jest to szczególnie ważne podczas urządzania pokoju dla dziecka z autyzmem. Dla autystyków rzeczywistość jest chaotyczna, dlatego ich pokój powinien być uporządkowanym, stabilnym miejscem. Jak go urządzić w taki sposób? Podpowiadamy!

  1. Pokój dla dziecka z autyzmem – umiejscowienie
  2. Pokój dziecka autystycznego – okna, drzwi, ściany, podłogi i oświetlenie
  3. Pokój dziecka z autyzmem – podział na strefy
  4. Pokój dziecka z autyzmem – zabawki
  5. Czy moje dziecko ma autyzm?

Pokój dla dziecka z autyzmem – umiejscowienie

Pokój dla dziecka autystycznego nie może zostać umiejscowiony w dowolnym miejscu w domu. Powinien on znajdować się jak najbliżej sypialnipokój dla dziecka z autyzmem rodziców. Da to dziecku poczucie, że rodzice są blisko, więc będzie czuło się bezpiecznie. Dzięki takiemu ulokowaniu pokoju spokojniejsi będą także rodzice.

Pokój autystyka powinien być także blisko łazienki. Nie powinien jednak być zaraz obok, ponieważ odgłosy z niej dochodzące mogą negatywnie wpływać na dziecko. Wystarczy, że łazienka będzie znajdowała się na tym samym piętrze, co pokój dziecka z autyzmem.

Pokój dziecka autystycznego – okna, drzwi, ściany, podłogi i oświetlenie

Pokój dla dziecka z objawami autyzmu powinien być zlokalizowany w taki sposób, aby okna wychodziły na możliwie jak najspokojniejszą, cichą okolicę. Kluczowe jest, żeby nie wychodziły one na ruchliwą ulicę, ponieważ hałas z niej dochodzący będzie dostarczał autystykowi zbyt wielu bodźców. Jeśli dom lub mieszkanie jest tak zlokalizowane, że wszystkie okna wychodzą na ruchliwą ulicę, to należy zamontować okna dźwiękoszczelne lub szyby, które mają podwyższoną akustyczność.fundacja dla dzieci autystycznych

W pokoju autystyka w oknach nie powinny wisieć żadne firany czy zasłony nawet w neutralnych, jasnych kolorach. Lepiej wybrać stonowane, przepuszczające światło rolety.

Drzwi do pokoju dziecka z autyzmem nie powinny być przeszklone, aby nie wpadało przez nie do pokoju światło z innych pomieszczeń. Powinny być także wytłumione, aby ograniczyć dochodzące hałasy. Nie powinny mieć one zamka z kluczem, ale klamka powinna być zamontowana w taki sposób, aby dziecko mogło je samodzielnie otwierać i zamykać.

Ściany w pokoju dziecka autystycznego powinny być w jasnych, stonowanych kolorach. Wpłynie to pozytywnie na nastrój dziecka. Dobrym wyborem będzie np. stonowana zieleń, błękit, beż lub ciepły róż czy brzoskwinia. Kolory można łączyć, ale nie powinno być ich więcej niż dwa. Nie powinniśmy na ściany w pokoju autystyka kłaść wzorzystych tapet, ponieważ mogą one drażnić dziecko.

Na dziecko z autyzmem dobry wpływ ma chodzenie boso, więc świetnym rozwiązaniem będzie zainstalowanie ogrzewania podłogowego w pokoju autystyka. Dobrym rozwiązaniem będą też różne faktury na podłodze np. podłoga gładka, dywan z krótkim włosiem i dywan z długim włosiem. Takie zastosowanie będzie stymulować rozwój dziecka i przyzwyczajać je do różnych faktur.

Ponadto w pokoju dziecka z autyzmem powinny być zamontowane blokady na drzwi, okna oraz balkon. Gniazdka elektryczne także powinny być zabezpieczone.

W pokoju autystyka powinno znajdować się oświetlenie główne np. żyrandol powieszony na środku sufitu oraz kilka punktowych źródeł światła np. lampka przy biurku czy lampka nocna. Światło powinno być stonowane i mieć regulację jasności. Wyłącznik czy pokrętło powinno być w zasięgu dziecka, aby mogło je ono swobodnie włączać i wyłączać.

Pokój dziecka z autyzmem – podział na strefy

Pokój każdego dziecka, a szczególnie autystyka powinien być podzielony na 3 strefy:pokój dla dziecka z autyzmem

  • Strefę zabawy – może być ona wyznaczona np. poprzez dywan. Powinny znajdować się w niej zabawki dostosowane do potrzeb dziecka z autyzmem. Świetnym rozwiązaniem będą takie same pudła służące do segregacji zabawek.
  • Strefę nauki – powinno znajdować się w niej krzesło oraz biurko lub ewentualnie stolik. Muszą być one tak dopasowane, aby nie doprowadzić do wad postawy u dziecka. Biurko powinno stać pod ścianą, na której zawieszona może być jedynie tabliczka sukcesów dziecka.
  • Strefę odpoczynku – jest to strefa, w której dziecko może się wyciszyć i odpocząć. Może to być np. łóżko czy namiot. Ważne jest, aby pościel w nim nie była zbyt kolorowa i wzorzysta.

Pokój dziecka z autyzmem – zabawki

Zabawki dla autystyka nie powinny dostarczać mu zbyt wielu bodźców. W jego pokoju nie powinny więc znaleźć się zabawki, które jednocześnie są kolorowe, błyszczą i wydają dźwięki. Warto wybierać zabawki, które dziecko może sortować według różnych kryteriów np. koloru czy kształtu. Świetne dla autystyka będą zabawki, które pobudzają jego zmysły, ale niezbyt wiele zmysłów jednocześnie. Można więc wybrać np. klocki, układanki, domki dla lalek, piłeczki sensoryczne czy książeczki.

Czy moje dziecko ma autyzm?

Jeśli zauważasz u swojego dziecka objawy zaburzeń ze spektrum autyzmu np. zaburzenia mowy ograniczone zachowania i zainteresowania czyautyzm komisja lekarska problemy w kontaktach międzyludzkich, to jak najszybciej skonsultuj je z lekarzem. Pomocne w postawieniu diagnozy będą badania genetyczne np. nowoczesne badanie WES. Jest ono wykonywane za pomocą technologii NGS (Sekwencjonowanie Nowej Generacji). Badanie WES potwierdzi lub zaprzeczy Twoim obawom. Badanie genetyczne autyzmu pozwoli również na poznanie przyczyny zaburzeń. Dzięki temu możliwe będzie wdrożenie skutecznej terapii.

Jeżeli zdecydujesz się na wykonanie badania genetycznego autyzmu warto zwrócić uwagę, aby było to badanie wykonywane w rekomendowanym laboratorium spełniającym najwyższe normy jakości.

Więcej informacji

Masz pytania odnośnie badań?

Napisz do nas na info@zdrowokolorowo.pl.

Zobacz też:

Badania genetyczne noworodka

Autyzm – badania metaboliczne

Diagnoza autyzmu

Oceń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *