Czy zabawki sensoryczne są wskazane dla Twojego dziecka?
Rodzice coraz częściej są świadomi, że wybór zabawek to nie tylko kwestia zapewnienia dziecku rozrywki. Słyszą o różnego rodzaju pomocach edukacyjnych i akcesoriach, które pobudzają zmysły. Coraz bardziej popularne zabawki sensoryczne trafiają nie tylko do domów, ale także do przedszkoli i bawialni. Jeżeli Ty także zastanawiasz się, czy sensoryczne zabawki to coś odpowiedniego dla Twojej pociechy, w niniejszym artykule znajdziesz odpowiedź na to pytanie.
Czym są zabawki sensoryczne?
Każdy człowiek odbiera świat za pomocą 5 zmysłów. Wzrok, słuch, dotyk, węch i smak rozwijają się stopniowo, co zaczyna się jeszcze w trakcie życia płodowego. Umiejętność odbierania i reagowania na bodźce to tzw. proces integracji sensorycznej. Aby przebiegał prawidłowo, badacze dziecięcego rozwoju zalecają jego stymulację. W tym celu stworzono zabawki sensoryczne, zaprojektowane specjalnie po to, aby pomóc dziecku w korzystaniu ze zmysłów. Są one wykonane z rozmaitych materiałów, dostępne w wielu różnych kształtach i rozmiarach – podczas gdy jedna zabawka sensoryczna może skupiać się na wzroku poprzez zastosowanie odważnych kolorów, aby ekscytować lub pastelowych odcieni, aby uspokajać, inne mogą mieć różne tekstury, co dostarcza maluchowi wrażeń dotykowych.
Czy sensoryczne zabawki to coś dla Twojego dziecka?
Po zabawki do terapii SI często sięgają rodzice i opiekunowie dzieci z zaburzeniami integracji sensorycznej (np. dzieci autystycznych). Czy to oznacza, że zdrowe dzieci ich nie potrzebują? Wprost przeciwnie!
Sensoryczne zabawki, np. zabawki kontrastowe, mają na celu zwiększenie zdolności poznawczych, umiejętności manualnych i świadomości emocjonalnej dziecka, dlatego ich wprowadzenie jest dobre dla rozwoju każdego malucha. Dzięki nim latorośl lepiej wykorzystuje czas zabawy, a aktywizacja zmysłów umożliwia szybszy i bardziej harmonijny rozwój jej mózgu. To oznacza, że powinieneś uznać zabawki sensoryczne za jeden z ważnych punktów na Twojej zakupowej liście życzeń.
W jaki sposób zabawki do terapii SI pomagają dzieciom?
Istnieje wiele sposobów, w jakie zabawki sensoryczne pomagają w rozwoju psychicznym dziecka. Przykładowo, książeczka kontrastowa jest pełna obrazków, które są dostosowane do sposobu, w jakie niemowlę widzi rzeczywistość, dzięki czemu przyciąga jego uwagę i uczy rozpoznawania kształtów. Tablica manipulacyjna wzmacnia zręczność i zdolność skupienia. Trenuje także koordynację ręka-oko. Doskonalona z jej użyciem motoryka mała pozwala trzymać przedmioty, posługiwać się sztućcami i przewracać strony książki. Sensoryczna gra memory rozwija spostrzegawczość, a za sprawą umieszczonych na poszczególnych elementach rozmaitych faktur, pobudza receptory dotykowe. Robienie baniek mydlanych ćwiczy mięśnie twarzy.
Korzyści jest wiele, od pomocy w interakcji i wzmacnianiu więzi społecznych (począwszy od kontaktu dziecka z rodzicem) po zdolność obserwacji otoczenia, rozwiązywanie problemów i rozwój języka. Inwestycja w kształtowanie umiejętności sensorycznych zwraca się później w szkole, w postaci dobrych wyników w nauce.