Przeskocz do treści

Dziecięce porażenie mózgowe – czy można wykryć w ciąży?

Dziecięce porażenie mózgowe to grupa schorzeń, które zaburzają pracę narządu ruchu, postawę ciała i działanie układu nerwowego. Przyczyną takiego stanu jest uszkodzenie mózgu, które może powstać jeszcze w okresie płodowym. Sprawdź poniżej, jak objawia się dziecięce porażenie mózgowe i czy można wykryć je w ciąży!

Spis treści:

1. Czym jest dziecięce porażenie mózgowe?
2. Czy dziecięce porażenie mózgowe można wykryć w ciąży?

Czym jest dziecięce porażenie mózgowe?

Zacznijmy od tego, że dziecięce porażenie mózgowe (MPD) nie jest chorobą. W medycynie stan ten określa się jako zespół objawów powodujących nieprawidłowe działanie układu nerwowego i zakłócające pracę narządu ruchu. Z wadą tą w Polsce rocznie rodzi się dwójka dzieci.
Dziecięce porażenie mózgowe nie jest zaburzeniem postępującym. Oznacza to, że stan chorego nie będzie się pogarszał. Dolegliwości mogą jednak nieco zmieniać swoją postać w ciągu życia.

Przyczyną dziecięcego porażenia mózgowego jest uszkodzenie mózgu. Dojść do niego może jeszcze w ciąży lub po porodzie. Głównym czynnikiem predysponującym do rozwoju dziecięcego porażenia mózgowego jest wcześniactwo. Według badań ponad 50% dzieci z porażeniem urodziło się przed czasem. Do powstania porażenia mózgowego po porodzie przyczyniać może się także niedotlenienie oraz ciąża mnoga, przez którą dziecko ma mniej miejsca w brzuchu matki.

Uszkodzenie mózgu, które wywołało dziecięce porażenie mózgowe, może powstać także na skutek infekcji matki w ciąży. Zwykle dochodzi do tego na skutek toksoplazmozy, cytomegalii oraz różyczki. Do jego powstania jeszcze w ciąży przyczynić mogą się również czynniki genetyczne

Do objawów dziecięcego porażenia mózgowego zalicza się głównie zaburzenia sprawności motorycznej i mowy. Mogą oni mieć trudności m.in. z poruszaniem, jedzeniem i połykaniem. Zaburzeniu towarzyszyć może także upośledzenie koordynacji wzrokowej, nieprawidłowe napięcie mięśniowe, zaburzenia zachowania oraz niepełnosprawność intelektualna.

Czy dziecięce porażenie mózgowe można wykryć w ciąży?

Dziecięce porażenie mózgowe najczęściej rozpoznawane jest po porodzie. Zaburzenie to jest praktycznie niewykrywalne podczas badań prenatalnych, dlatego nie można wykryć go w ciąży. Lekarz w tym czasie nie jest w stanie zauważyć żadnych charakterystycznych symptomów, które mogłyby wskazywać na dziecięce porażenie mózgowe. Są one widoczne dopiero po narodzinach dziecka. W większości przypadków zaczynają się one ujawniać między 3 a 5 miesiącem życia.

Oceń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *