Przeskocz do treści

Dziecięce porażenie mózgowe – przyczyny, objawy, leczenie

Mózgowe porażenie dziecięce to zespół zaburzeń spowodowanych uszkodzeniem mózgu. Pierwsze objawy tej choroby pojawiają się zwykle około 3 miesiąca życia. Porażenie mózgowe u niemowlaka niestety jest nieuleczalne. Jednak szybka diagnoza i odpowiednie leczenie może znacznie poprawić komfort życia dziecka.

Spis treści:

1. Czym jest dziecięce porażenie mózgowe?
2. Porażenie mózgowe – przyczyny
3. Dziecięce porażenie mózgowe – pierwsze objawy
4. Leczenie porażenia mózgowego

Czym jest dziecięce porażenie mózgowe?

Dziecięce porażenie mózgowe to zespół chorób, które uniemożliwiają prawidłowy rozwój psychomotoryczny. Przyczyną takiego stanu jest uszkodzenie mózgu, które powstało jeszcze w życiu płodowym.

Mózgowe porażenie dziecięce jest schorzeniem, które może występować z różnym nasileniem. Niektórzy pacjenci mogą mieć tylko niestabilny chód, a inni będą potrzebować specjalistycznego sprzętu do poruszania się.
Porażenie mózgowe występuje u dwóch na 1000 dzieci. Niestety jest to zaburzenie, którego nie da się całkowicie wyleczyć. Możemy jedynie minimalizować jego objawy.

Porażenie mózgowe – przyczyny

Porażenie mózgowe u niemowląt spowodowane jest przez uszkodzenie komórek nerwowych w mózgu. Dochodzi do niego zwykle jeszcze w trakcie życia płodowego. Przyczynić może się do tego m.in. niedotlenienie, wady genetyczne, zatrucie toksynami, niedokrwienie czy zaburzenia metaboliczne.
Istnieje kilka czynników, które mogą się przyczynić do powstawania porażenia mózgowego. Są to:

● Zażywanie używek w ciąży
● Infekcje w ciąży np. różyczka, cytomegalia czy toksoplazmoza
● Ciąża mnoga
● Wcześniactwo
● Niedobór kwasu foliowego w ciąży

Dziecięce porażenie mózgowe – pierwsze objawy

Pierwsze objawy dziecięcego porażenia mózgowego są trudno dostrzegalne. Rodzice zwykle zauważają brak umiejętności ruchowych, które dziecko powinno już posiadać w danym wieku. Może być to niepodnoszenie główki podczas leżenia na brzuszku czy brak umiejętności siadania oraz chodzenia. Pojawić mogą się także problemy z mową i połykaniem. Wcześniej dziecko nieprawidłowo się układa, ma nieprawidłowe odruchy i zaburzone napięcie mięśniowe. Objawy te są jednak mniej specyficzne, dlatego z reguły się ich nie zauważa.

Dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym często mają także zaburzenia wzroku i słuchu oraz przykurcze mięśni i ścięgien.

Leczenie porażenia mózgowego

Leczenie dziecięcego porażenia mózgowego jest skomplikowanym procesem. Musi ono trwać przez całe życie pacjenta. W terapię zaangażować musi się sztab specjalistów m.in. pediatra, neurolog, ortopeda i logopeda.

Leczenie porażenia mózgowego zależy od tego, jakie objawy zaburzenia wystąpiły u dziecka. W jego skład wchodzić może:

● Fizjoterapia metodą NDT Bobath lub metodą Vojty
● Zabiegi neurochirugiczne
● Zabiegi ortopedyczne
● Leczenie farmakologiczne
● Stymulacja mózgu metodą EEG Biofeedback
● Terapia ze zwierzętami
● Terapia logopedyczna

Oceń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *