Przeskocz do treści

Jak zwiększyć szansę na zajście w ciążę?

Zajście w ciążę niestety nie dla każdej pary jest szybkie i proste. Czasami staranie się o dziecko przeciąga się nieco w czasie. W takiej sytuacji możemy spróbować zwiększyć nasze szanse na rodzicielstwo za pomocą kilku prostych sposobów. Przeczytaj, jak zwiększyć szanse na zajście w ciążę!

Spis treści:

  1. Starajcie się o dziecko w odpowiednim czasie
  2. Zadbajcie o dietę
  3. Ruszajcie się
  4. Unikajcie stresu

Starajcie się o dziecko w odpowiednim czasie

Kobieca płodność nie jest stała. Zmienia się ona w zależności od fazy cyklu miesiączkowego. Jeśli więc planujemy powiększenie rodziny, to współżyć powinniśmy, gdy kobieta jest najbardziej płodna. Najlepszym czasem na to jest owulacja.
Owulacja to czas, gdy uwalniana jest gotowa do zapłodnienia komórka jajowa. Ma ona miejsce 14 dni przed spodziewaną miesiączką. Kobieca płodność jest jednak na dość wysokim poziomie także dwa dni przed i dwa dni po niej. W ustaleniu terminu owulacji pomoże nam monitorowanie naszego cyklu miesiączkowego za pomocą kalendarzyka. Możemy także skorzystać z dostępnych w aptekach testów owulacyjnych.

Zadbajcie o dietę

Odpowiednia dieta może znacznie zwiększyć szanse na zajście w ciążę. Zadbajcie więc o to, aby Wasze posiłki były zbilansowane i pełne składników odżywczych. Starajcie się przy tym unikać żywności wysokoprzetworzonej, słodyczy oraz słodkich gazowanych napojów. Zamiast tego stawiajcie na owoce i warzywa, białko oraz zdrowe tłuszcze.

Ruszajcie się

Regularna aktywność fizyczna pozytywnie wpłynie na Twoje ciało i samopoczucie, dzięki czemu zwiększą szanse na zajście w ciążę. Świetnie sprawdzi się tu każda forma ruchu. Możemy spacerować, pływać, praktykować jogę czy wykonywać ćwiczenia siłowe. Ważne, aby było to regularne. Na aktywność fizyczną przeznaczyć powinniśmy przynajmniej 30 minut trzy razy w tygodniu.

Unikajcie stresu

Stres wyzwala w naszym organizmie różne reakcje. Mogą one utrudniać nam zajście w ciążę. Ma to miejsce szczególnie w przypadku długotrwałego stresu, który znacząco obniża płodność i w konsekwencji utrudnia zapłodnienie.
Ze stresem możemy sobie spróbować poradzić poprzez rozmowę z bliskimi czy zastosowanie rozmaitych technik relaksacyjnych, takich jak ćwiczenia oddechowe czy aromaterapia. Jeśli jednak czujemy, że nie przynosi to oczekiwanego skutku, to warto wybrać się na konsultację psychologiczną.

Stres może być wywołany także obawami związanymi z ciążą. Warto więc spróbować poczytać nieco o rozwoju dziecka, ciąży czy badaniach prenatalnych, takich jak NIFTY pro. Dzięki temu będziemy nieco spokojniejsze.

Oceń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *