Przeskocz do treści

Jakie są najważniejsze badania prenatalne dla kobiet w ciąży?

Diagnostyka prenatalna w ciąży jest kluczowa. Pozwala ona sprawdzić, czy dziecko nie jest obciążone wadami wrodzonymi jeszcze przed jego narodzinami. Dzięki temu rodzice mogą lepiej przygotować się na przyjście na świat chorego maleństwa. Sprawdź, jak przebiega taka diagnostyka i jakie są najważniejsze badania prenatalne dla kobiet w ciąży!

Spis treści:

  1. Najważniejsze badania prenatalne dla kobiet w ciąży – rodzaje testów
  2. Najważniejsze badania prenatalne dla kobiet w ciąży – jaki test warto wykonać?

Najważniejsze badania prenatalne dla kobiet w ciąży – rodzaje testów

Wśród badań prenatalnych wyróżnia się testy inwazyjne i nieinwazyjne. W pierwszej grupie podczas badania ingeruje się w środowisko płodu np. poprzez pobranie płynu owodniowego. Istnieje więc pewne ryzyko rozwoju powikłań. Z kolei badania nieinwazyjne to testy przesiewowe. Nie ingeruje się w nich w środowisko płodu, ale mogą one wykryć jedynie zwiększone ryzyko rozwoju danej wady wrodzonej u dziecka. Rozpoznanie jakichkolwiek nieprawidłowości wiążę się więc z koniecznością wykonania badania inwazyjnego.

Najważniejsze badania prenatalne dla kobiet w ciąży – jaki test warto wykonać?

Wśród najważniejszych badań prenatalnych dla kobiet w ciąży wymienia się:

  •  USG prenatalne – jest to prenatalne badanie obrazowe, które zalicza się do grupy testów nieinwazyjnych. Wykonuje się je tak samo, jak standardowe badanie USG. Dzięki niemu u dziecka wykryty może zostać zespół Downa, wady serca czy wady cewy nerwowej.
  •  Test PAPP-A – jest to przesiewowe badanie biochemiczne, w którym próbkę krwi matki ocenia się pod kątem stężenia białka PAPP-A. Badanie to pozwala na wykrycie u płodu trzech trisomii: zespołu Downa, zespołu Edwardsa oraz zespołu Patau.
  •  Test NIFTY pro – jest to nieinwazyjny test zaliczany do grupy badań wolnego płodowego DNA. Potrzebna jest do niego próbka krwi ciężarnej. Dzięki niemu u płodu wykryć możemy aż 94 wady wrodzone. Badanie to pozwala także na ustalenie płci dziecka, jeśli rodzice mają takie życzenie.
  •  Amniopunkcja – jest to najczęściej wykonywane inwazyjne badanie prenatalne. Przeprowadza się je tylko w przypadku wykrycia komplikacji w testach nieinwazyjnych. Do wykonania amniopunkcji potrzebna jest próbka płynu owodniowego, którą pobiera się poprzez nakłucie powłok brzusznych matki. Jest to co prawda inwazyjna procedura, ale ryzyko rozwoju jakichkolwiek powikłań jest bliskie zeru.
Oceń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *