Przeskocz do treści

Choroby neurodegeneracyjne mózgu – co to za schorzenia?

Schorzenia neurodegeneracyjne to grupa chorób atakujących układ nerwowy. Każda z nich prowadzi do śmierci komórek nerwowych. Są to schorzenia o nieodwracalnym przebiegu, co oznacza, że nie możemy ich wyleczyć. Sprawdź, skąd się biorą i jak można rozpoznać choroby neurodegeneracyjne u dzieci!

Spis treści:

  1. Neurodegeneracyjne schorzenia – co to za choroby?
  2. Choroby neurodegeneracyjne – przyczyny
  3. Choroby neurodegeneracyjne – objawy
  4. Choroby neurodegeneracyjne – leczenie i dieta

Neurodegeneracyjne schorzenia – co to za choroby?

Choroby neurodegeneracyjne to grupa schorzeń, w których przebiegu komórki nerwowe są uszkadzane, a następnie obumierają. W konsekwencji tracimy je bezpowrotnie. Do grupy takich chorób zalicza się:

Choroby neurodegeneracyjne – przyczyny

Choroby neurodegeneracyjne mogą być wrodzone lub nabyte. W przypadku pierwszej grupy ich przyczyną są mutacje w genach. Nabycie choroby w ciągu życia może być z kolei spowodowane przez pewne grupy leków, narkotyki i alkohol. Ich przyczyną mogą być również infekcje układu nerwowego.

Choroby neurodegeneracyjne – objawy

Choroby neurodegeneracyjne mogą objawiać się w różny sposób. Jest to dość duża grupa chorób, a każda z nich może dawać inne symptomy. Najczęściej jednak w ich przebiegu pojawiają się zaburzenia funkcji poznawczych, otępienia, omamy oraz sztywność mięśniowa.

Choroby neurodegeneracyjne – leczenie i dieta

Z podejrzeniem choroby neurodegeneracyjnej warto zgłosić się do neurologa. Skieruje on nas na odpowiednie badania, takie jak test genetyczny czy rezonans magnetyczny. Po otrzymaniu pewnej diagnozy neurolog zaleci nam leczenie.

Chorób neurodegeneracyjnych nie da się wyleczyć. Możemy jedynie spróbować spowolnić ich rozwój poprzez odpowiednie leki. Nasze posiłki również mogą pomóc nam zahamować nieco przebieg choroby neurodegeneracyjnej. Dieta chorego musi być przede wszystkim uboga w nasycone kwasy tłuszczowe i cholesterol. Zamiast tego powinno się w niej znaleźć jak najwięcej jednonienasyconych i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Znajdziemy je m.in. w oliwie z oliwek, awokado, sezamie czy orzechach. Pamiętajmy też o dużej ilości warzyw w diecie, a szczególnie szpinaku, jarmużu, marchwi i pietruszce.

Oceń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *