Przeskocz do treści

Czym jest ataksja?

Ataksja to niezborność ruchowa. Nie jest ona chorobą, ale złożonym objawem neurologicznym. W jej przebiegu pojawić mogą się różnorodne zaburzenia ruchowe. Ataksja może być następstwem niebezpiecznych chorób, dlatego jej przyczyna powinna zostać zdiagnozowana. Jak można rozpoznać, co wywołało ataksję? Sprawdź w naszym najnowszym artykule!

Spis treści:

  1. Ataksja – co to jest?
  2. Jak objawia się ataksja?
  3. Diagnostyka ataksji
  4. Leczenie ataksji

Ataksja – co to jest?

Ataksja, czyli niezborność ruchowa, to zaburzenie koordynacji ruchowej pacjenta. Powoduje ona problemy z prawidłowym chodem, utrzymaniem równowagi czy wykonywaniem precyzyjnych ruchów.

Ataksja jest wynikiem uszkodzenia rdzenia kręgowego lub struktur w mózgu, które odpowiadają za ruch i utrzymaniem równowagi. Taki stan może być skutkiem genetycznych chorób neurodegeneracyjnych. Wywołać mogą go również czynniki nabyte, takie jak choroby zakaźne, nadużywanie alkoholu, guz mózgu czy długotrwała ekspozycja na szkodliwe substancje.

Jak objawia się ataksja?

Ataksja może objawiać się poprzez:

● Trudności z chodzeniem prosto
● Zaburzenia równowagi
● Trudności z wykonywaniem precyzyjnych ruchów
● Zaburzenia połykania (dysfagia)
● Oczopląs podczas próby skupienia wzroku na jednym punkcie
● Zaburzenia mowy
● Trudności w wykonywaniu szybkich, naprzemiennych ruchów

Diagnostyka ataksji

Z podejrzeniem ataksji warto udać się do neurologa. Już po samej rozmowie z pacjentem będzie on w stanie wykluczyć lub potwierdzić to zaburzenie. Dla pewności jednak zwykle wykonuje się również badanie fizykalne.
Samo rozpoznanie ataksji to nie koniec diagnostyki. Jest ona jedynie objawem neurologicznym, dlatego trzeba odkryć jego przyczynę. W tym celu należy wykonać rezonans magnetyczny, badanie płynu mózgowo-rdzeniowego oraz badanie genetyczne dla dzieci i dorosłych. Na tej podstawie zwykle można wykryć, jaka jest przyczyna ataksji.

Leczenie ataksji

Sposób leczenie ataksji zależny jest od podłoża problemu. Samej ataksji właściwie nie leczymy, to na jej przyczynie musimy się skupić. W przypadku genetycznych chorób neurodegeneracyjnych niestety nie możemy zrobić zbyt wiele. Są one nieuleczalne, dlatego możliwe jest jedynie leczenie objawowe. Jeśli przyczyna jest inna, to wdraża się stosowne leczenie, które ją wyeliminuje.

Pacjentom z ataksją zaleca się również korzystanie z rehabilitacji. Dzięki niej szybciej odzyskają sprawność ruchową i pozbędą się kłopotliwych dolegliwości.

Oceń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *