Przeskocz do treści

Jak powinno wyglądać wsparcie rozwoju emocjonalnego dziecka?

Prawidłowy rozwój emocjonalny dziecka warunkuje jego późniejsze funkcjonowanie w społeczeństwie. Jest on równie ważny, jak rozwój intelektualny i fizyczny. To właśnie dzięki niemu Twoje dziecko będzie umieć radzić sobie z własnymi uczuciami. Sprawdź, jak może wyglądać Twoje wsparcie rozwoju emocjonalnego dziecka!

Spis treści:

  1. Czym jest rozwój emocjonalny?
  2. Wsparcie rozwoju emocjonalnego dziecka – jak robić to właściwie?

Czym jest rozwój emocjonalny?

Twoje dziecko zaczyna rozwijać się emocjonalnie już od momentu przyjścia na świat. Jest ono jednak jeszcze wtedy kompletnie nieświadome swoich emocji. Dopiero z czasem zaczyna nabierać tej świadomości, uczy się ich nazywania, wyrażania i rozpoznawania u innych osób.

Nasze dziecko najbardziej intensywnie rozwija się emocjonalnie, gdy jest wśród innych ludzi. Każda interakcja społeczna w mniejszy lub większy sposób go ukierunkowuje. Podczas nich dziecko przyswaja normy zachowań i wzorce kulturowe. Wykształca to także w nim sposoby mówienia o emocjach i ich interpretacji.

Wsparcie rozwoju emocjonalnego dziecka – jak robić to właściwie?

Naszemu dziecku samodzielnie będzie się bardzo trudno odnaleźć w świecie emocji. Musimy mu w tym nieco pomóc. W tym celu możemy:

  • Uważnie słuchać dziecka, gdy do nas mówi – w tym czasie powinniśmy odłożyć wszystko na bok i skupić się tylko na naszym maluszku
  • Pozwolić sobie i dziecku na odczuwanie różnych emocji – pamiętajmy, że nie ma złych czy błędnych uczuć. Wszystkie są ważne i możemy je odczuwać.
  • Ucz dziecko kontrolować emocje i wyrażać je w bezpieczny sposób – nie możesz dawać dziecku przyzwolenia na destrukcyjne działanie pod wpływem emocji.
  • Nie zaprzeczaj emocjom dziecka – słowa “nic się nie stało” czy “to nie powód do płaczu” pokazują dziecku, że jego emocje są niewłaściwe. Musimy akceptować każdą z nich. Tylko wtedy dziecko też będzie je akceptować.
  • Nie krytykuj – zwracaniu uwagi dziecka zawsze powinno towarzyszyć zwrócenie uwagi na możliwe konsekwencje jego czynów. Sama krytyka może negatywnie wpłynąć na poczucie własnej wartości dziecka.
  • Sięgaj po różnorodne pomoce – rodzice chwalą szczególnie książeczki o emocjach. Dzięki nim dziecko poznaje nowe sposoby radzenia sobie z różnymi uczuciami.
  • Pamiętaj o swoim rozwoju emocjonalnym – dzieci naśladują swoich opiekunów. Twoje radzenie sobie z emocjami przełoży się więc na Twoje dziecko.
Oceń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *