Przeskocz do treści

Badanie WES-Porady

Jak można zrobić badanie WES, Kto powinien zrobić badanie WES, Dlaczego warto zrobić badanie WES, Jak rozpoznać badanie WES

Badanie WES (Whole Exome Sequencing) to badanie genetyczne wykonywane zarówno przez dzieci, jak i dorosłych. W badaniu tym przeprowadza się sekwencjonowanie egzomu, czyli wszystkich znanych genów człowieka których jest około 23 000. Badanie genetyczne WES ma na celu wykrycie ewentualnych nieprawidłowości. Wykryte zmiany w genach mogą być przyczyną nieznanych dotąd chorób występujących u pacjentów. Badanie WES powinno być przeprowadzane również w celach profilaktycznych, a nie jedynie w przypadku wystąpienia niepokojących objawów chorobowych. Możliwe jest wykonanie badanie przed szczepieniem, tak aby wykluczyć genetyczne przeciwwskazania do szczepień. Partnerzy planujący potomstwo mogą wykonać badanie WES, aby oszacować ryzyko związane z wystąpieniem chorób genetycznych u dzieci.

Jak można zrobić badanie WES?
Kto powinien zrobić badanie WES?
Dlaczego warto zrobić badanie WES?
Jak rozpoznać badanie WES?

Jak można zrobić badanie WES?

Badanie eksomu WES można wykonywać w laboratoriach w całej Polsce, a czas oczekiwania na wyniki wynosi maksymalnie 10 tygodni. Ponadto wyniki konsultowane są z doświadczonymi specjalistami specjalizującymi się w leczeniu chorób genetycznych. Próbki do badania pobierane są zarówno w domu pacjenta, jak i w punktach pobrań. Dostępna jest możliwość zamówienia przez pacjentów sterylnych zestawów do samodzielnego wykonania wymazów z policzka.

Kto powinien zrobić badanie WES?

Szczególną rekomendację do wykonania badania WES kieruje się wobec osób, u których występują następujące objawy: łamliwość kości, podejrzenia choroby metabolicznej u dzieci, ryzyko chorób nowotworych, przyczyny padaczki, pierwotne niedobory odporności. Badanie WES jest koniecznością w przypadku wcześniejszego występowania chorób genetycznych w rodzinie.

Dlaczego warto zrobić badanie WES?

Wykonanie badanie WES przyniesie pacjentowi nade wszystko spokój, gdyż w przypadku stwierdzenia choroby genetycznej możliwe będzie znalezienie sposobu leczenia czy też ulżenia w cierpieniu. Natomiast osoba, u której nie wykryje się stanu chorobowego będzie mogła znów cieszyć się życiem. Co więcej dzięki wykonaniu badania dziecka możliwe jest wykrycie ryzyka zachorowania na inne schorzenia, a przy tym specjaliści mogą wdrożyć metody leczenia minimalizujące stwierdzone ryzyko.

Jak rozpoznać badanie WES?

Technologia użyta w badaniu WES korzysta z NGS, czyli z sekwencjonowania najnowszej generacji. Tym samym można zbadać wszystkie znane geny człowieka w liczbie około 23 000. Test WES charakteryzuje się wysoką skutecznością i możliwością rozpoznania nawet rzadkich zmian genetycznych.

Zobacz też:

Badanie WES cena

Badanie NGS cena