Przeskocz do treści

Badania na padaczkę-wszystko co musisz wiedziec

Badania na padaczkę - dlaczego tak szybko zyskuje na popularności, Badania na padaczkę - czym można je wykonać za granicą, Badanie na padaczkę - jak wyglądanie pobranie próbki do badania, Badanie na padaczkę - jakie badanie ma najszerszy zakres

W czasach w jakich obecnie żyjemy profilaktyka chorób robi się coraz bardziej rozwinięta. Nie od dziś wiadomo, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Zapobieganie chorobom jest o wiele bardziej opłacalne zarówno dla budżetu państwa, jak i dla pacjentów. Dotyczy to mnóstwa badań, między innymi badania na padaczkę.

Badania na padaczkę – dlaczego tak szybko zyskuje na popularności?
Badania na padaczkę – czym można je wykonać za granicą?
Badanie na padaczkę – jak wyglądanie pobranie próbki do badania?
Badanie na padaczkę – jakie badanie ma najszerszy zakres?

Badania na padaczkę – dlaczego tak szybko zyskuje na popularności?

Wykonując badania na padaczkę można poddać się Badaniu WES, które pomaga wykryć nie tylko epilepsję, ale również poznać ryzyko wystąpienia chorób wrodzonych u noworodków. Wiele z chorób przebiega bezobjawowo lub daje nieswoiste objawy. W takim przypadku badanie WES może zaważyć na zdrowiu a nawet życiu dziecka! Badanie WES daje też możliwość oszacowania ryzyka wad wrodzonych u potomstwa, dlatego świetnie sprawdza się w przypadku planowania powiększenia rodziny.

Ogromną rolę odgrywają też badania genetyczne dziecka, dzięki którym można szybko podjąć odpowiednie i ukierunkowane na konkretny przypadek leczenie.

Powyższe argumenty obrazują, dlaczego badania na padaczkę stają się coraz bardziej powszechne.

Badania na padaczkę – czym można je wykonać za granicą?

Zarówno w Polce jak i za granicą można wykonać badania na padaczkę przy pomocy aparatu EEG. Jest to całkowicie nieinwazyjne i bezpieczne, dlatego często wykorzystuje się ten sposób diagnozy. Wykorzystuje się również testy DNA z sekwencjonowaniem genomu. Owe badania genetyczne dziecka są jednak dość kosztowne. Poza granicami naszego kraju wykorzystuje się też MRT, czyli rezonans magnetyczny, a także pozytonową (PET) i fotonową (SPECT) tomografię emisyjną.

Badanie na padaczkę – jak wygląda pobranie próbki do badania?

Mnóstwo ośrodków diagnostycznych wychodzi na przeciw potrzebom pacjenta i umożliwia pobranie próbki w domu. Można to zrobić na przykład Jeśli w grę wchodzi badanie WES, do którego potrzebna jest krew żylna. Bez opuszczania mieszkania można pobrać również wymaz z policzka do testu wykonywanego metodą NGS. Pacjent może pobrać taką próbkę nawet samodzielnie. Cena badania WES wraz z pobraniem to 5497zł.

Badanie na padaczkę – jakie badanie ma najszerszy zakres?

Najszerszym badaniem jakie można wykonać jest wspomniane już wcześniej badanie WES. Pozwala ono wykryć wszystkie zmiany w badanych genach, dzięki czemu można niezwłocznie wprowadzić działania profilaktyczne.

Przeczytaj też:

  1. badania na padaczkę
  2. diagnostyka chorób metabolicznych
  3. test nova