Neofobia żywieniowa u dziecka – czy jest niebezpieczna?
Podczas rozszerzania diety dla dzieci rodzice mogą napotkać niechęć lub lęk dziecka przed próbowaniem nieznanych potraw. Zjawisko takie nazywa się neofobią żywieniową. Nie jest to nic niebezpiecznego. Neofobia jest po prostu krótkim etapem rozwojowym w życiu dziecka. Warto dowiedzieć się o nim jak najwięcej, żeby odpowiednio zareagować, jeśli neofobia zagości w naszym domu.
Spis treści:
- Czym jest neofobia?
- Neofobia – czego dziecko nie chce jeść?
- Neofobia – leczenie
- Jak radzić sobie z neofobią?
Czym jest neofobia?
Neofobią żywieniową określa się lęk lub niechęć do spróbowania danej potrawy od razu po jej zobaczeniu. Zjawisko to ma podłoże ewolucyjne – miało ono chronić dzieci przed zjedzeniem trującego pożywienia.
Neofobia najczęściej pojawia się u dzieci między 18 a 24 miesiącem życia. W tym wieku dzieci mogą już swobodnie się poruszać, dzięki czemu mogą samodzielnie sięgnąć po jedzenie, które jest w ich zasięgu.
Neofobia – czego dziecko nie chce jeść?
Neofobia najczęściej wywołuje u dzieci problemy ze spróbowaniem nowych potraw. Jednak może dojść także do zrezygnowania z produktów, które dziecko zna i wcześniej chętnie je jadło. Maluch może nie chcieć zjeść danego produktu, ponieważ wygląda on nieco inaczej niż zwykle lub został przygotowany w inny sposób.
Neofobia – leczenie
Neofobia w większości przypadków nie jest zaburzeniem rozwoju. Mimo to warto skonsultować to zjawisko z lekarzem i wykonać właściwe badania dla dzieci, ponieważ wraz z nią mogą występować problemy z żuchwą lub odruchem przełykania.
Jak radzić sobie z neofobią?
Neofobia żywieniowa to etap życia dziecka, który powinien przeminąć. Jednak w jego trakcie rodzic musi wiedzieć, jak sobie z tym radzić. Oto kilka praktycznych wskazówek:
- Nie zmuszaj dziecka do jedzenia, ponieważ może to pogorszyć sytuacje
- Pozwól dziecku zdecydować, czy spróbuje konkretnego produktu
- Dostarczaj dziecku nowych bodźców zapachowych – nie dostosowuj potraw gotowanych w domu do gustu dziecka. Jeśli będzie ono czuło nowe, przyjemne zapachy, to może postanowi spróbować nowego posiłku.
- Mów głośno o smaku konkretnego posiłku
- Dodawaj małe ilości nowych produktów do potraw już zaakceptowanych przez dziecko.
- Zachęcaj dziecko delikatnie do próbowania
- Pozwól dziecku na jedzenie rękoma oraz wypluwanie, gdy coś mu nie zasmakuje
- Nie poddawaj się – dziecko może potrzebować nawet 10 prób posmakowania nowego produktu
W przypadku dziecka z neofobią musisz pamiętać, że nie możesz go zmuszać do jedzenia, ale nie możesz także mu na wszystko pozwalać. Takie sytuacje mogą doprowadzić do niedoborów składników odżywczych, co dla rozwijającego się malucha może być niebezpieczne.