Przeskocz do treści

Bezpieczeństwo dziecka podczas znieczulenia – hipertermia złośliwa

Twoje dziecko będzie miało podawane znieczulenie? Warto wiedzieć o istnieniu podstępnego zaburzenia, które może ujawnić się właśnie pod wpływem anestetyku i poważnie zagrozić życiu dziecka… Hipertermia złośliwa (HZ) – bo o tym zaburzeniu mowa – może być jednak wykryta odpowiednio wcześnie, a wtedy lekarz będzie mógł dobrać bezpieczne środki.

Bezpieczeństwo dziecka podczas znieczulenia – sprawdź, jak o nie zadbać.

Hipertermia złośliwa – gdy bezpieczeństwo dziecka podczas znieczulenia jest zagrożone

Inaczej na to schorzenie mówi się gorączka złośliwa. W jego przebiegu dochodzi do zwiększonego metabolizmu mięśni szkieletowych. W konsekwencji w organizmie dziecka gromadzi się duża ilość dwutlenku węgla i pojawia się bardzo wysoka gorączka.

Co wywołuje hipertermię złośliwą? Są to środki stosowane do znieczulenia przed operacją czy zabiegiem, m.in. dożylne, wziewne czy zwiotczające mięśnie [1]. Wystąpieniu HZ sprzyja też nadmierny stres.

Hipertermia złośliwa ma podłoże genetyczne, dlatego może wystąpić tylko u osób o konkretnych predyspozycjach – posiadających zmiany w genach RYR1 i CACNA1S. Wystarczy odziedziczenie genu po jednym z rodziców.

To zaburzenie ujawnia się dopiero po podaniu leku, a wcześniej nie daje widocznych objawów, dlatego jest tak niebezpieczne.

Hipertermia złośliwa przy znieczuleniu dziecka – objawy i leczenie

Do pierwszych objawów można zaliczyć większą ilość dwutlenku węgla w wydychanym powietrzu, sztywność mięśni, sinicę, przyspieszenie akcji serca. Później rośnie temperatura ciała (nawet do 43-44 st. C), spada ciśnienie, pojawiają się zaburzenia oddychania. [1] Życie dziecka jest więc poważnie zagrożone.

Przy wystąpieniu objawów lekarz powinien natychmiast przestać podawać lek i rozpocząć dalsze działania. Skuteczny lekDantrolen – ze względu na swoją cenę nie jest niestety obecny w każdej placówce medycznej wykonującej znieczulenia ogólne. A w tym przypadku bardzo ważny jest czas.

Znieczulenie dziecka może być bezpieczne

Warto wiedzieć, że nawet jeśli dziecko ma hipertermię złośliwą znieczulenie może być bezpieczne. Trzeba jednak odpowiednio wcześnie mieć świadomość, że to zaburzenie jest u malucha obecne. Jak je wykryć? Geny związane z HZ są analizowane w badaniach genetycznych.

Jeśli lekarz będzie miał świadomość, że u dziecka występuje hipertermia złośliwa – będzie mógł dobrać odpowiednie środki znieczulające, co spowoduje, że znieczulenie dziecka będzie bezpieczne.

Dobrze zdawać sobie również sprawę, że anestetyki groźne dla osób z HZ są stosowane nawet przez dentystów!

Najlepszym badaniem, które pozwala sprawdzić czy dziecko jest zagrożone podczas znieczulenia, a także dowiedzieć się wielu innych kwestii odnośnie zdrowia dziecka jest WES PROFILAKTYKA.

Jest to genetyczne badanie, które kierowane jest dla dzieci zdrowych, których rodzice chcą zyskać najszerszą możliwą wiedzę na temat ich zdrowia oraz tego jak najskuteczniej o nie dbać. Do badania potrzebna jest sucha kropla krwi, wynik pacjent otrzymuje po około 7 tygodniach.

Autor: zdrowokolorowo.pl | Zdjęcie: Evgeny Atamanenko/123rf.com

Źródła: [1] K. Wochna, A. P. Jurczyk, W. Krajewski1, J. Berent, Nagły zgon z powodu hipertermii złośliwej podczas znieczulenia ogólnego, „Archiwum Medycyny Sądowej i Kryminologii” 2013, LXII.

Ten artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.

5/5 - (3 głosów / głosy)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *