Przeskocz do treści

Znaczenie badań prenatalnych w trakcie ciąży – dlaczego są one tak ważne?

Diagnostyka prenatalna zalecana jest każdej kobiecie ciężarnej. Badania prenatalne to niezwykle cenione narzędzia diagnostyczne, dzięki którym ocenić można rozwój dziecka. Dlaczego są one tak przez wszystkich polecane? Jakie jest znaczenie badań prenatalnych w trakcie ciąży? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej!

Spis treści:

  1. Jakie jest znaczenie badań prenatalnych w trakcie ciąży?
  2. Jakie testy prenatalne w trakcie ciąży mają największe znaczenie?

Jakie jest znaczenie badań prenatalnych w trakcie ciąży?

Diagnostyka prenatalna to zbiór różnych badań, które pozwalają ocenić rozwój dziecka. Dzięki nim wykryć możemy wady wrodzone, zanim jeszcze maluszek przyjdzie na świat. Pozwala to rodzicom lepiej przygotować się do przyjścia na świat dziecka z daną wadą. W niektórych przypadkach możliwe jest nawet wdrożenie leczenia. Z kolei niewykrycie żadnych problemów da im pewność, że maluszek jest zdrowy i pozwoli im cieszyć się spokojną ciążą.

Jakie testy prenatalne w trakcie ciąży mają największe znaczenie?

Badania prenatalne pozwalają na wykrycie problemów zdrowotnych u jeszcze nienarodzonych dzieci. Jednak nie każdy test ma taki sam zakres. W praktyce oznacza to, że nie każde badanie wykryje każdą wadę wrodzoną u płodu. Musimy mieć to na uwadze podczas wyboru testów.

Kobietom w ciąży ze względu na zakres analizy poleca się w szczególności następujące badania prenatalne:

  •  USG prenatalne – jest to nieinwazyjne badanie obrazowe, które wykonuje się tak samo, jak standardowe badanie USG. Powinno ono zostać wykonane między 11 a 13 tygodniem ciąży. W trakcie USG prenatalnego lekarz ocenia kilka parametrów. Dzięki temu może on ocenić ryzyko wystąpienia u dziecka takich wad jak zespół Downa, wady cewy nerwowej czy wady serca.
  •  Test PAPP-A – jest to przesiewowe badanie biochemiczne. Wykonuje się je na podstawie próbki krwi kobiety ciężarnej. Dzięki niemu wykryć u płodu możemy trzy najczęściej występujące trisomie: zespół Downa, zespół Edwardsa oraz zespół Patau.
  •  Testy typu NIPT – są to badania wolnego płodowego DNA (cffDNA), które wykonuje się na podstawie próbki krwi matki. Testy te mają różne zakresy.

Najszerszy ma test NIFTY pro, w którym u płodu wykryć możemy nawet 94 wady wrodzone. W testach typu NIPT sprawdzona może zostać także płeć dziecka, jeśli przyszli rodzice mają takie życzenie.

Oceń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *