Przeskocz do treści

Jaka jest rola badań USG w monitorowaniu zdrowia płodu?

Jednym z podstawowych badań ciążowych jest USG. W ciąży wykonuje się je kilkukrotnie, dzięki czemu regularnie możemy kontrolować rozwój dziecka. A jaka dokładnie jest rola badań USG w monitorowaniu zdrowia płodu? Ile razy w ciąży warto wykonać to badanie? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule!

Spis treści:

  1. Rola badań USG w monitorowaniu zdrowia płodu
  2. Czy USG jest bezpiecznym badaniem?
  3. Ile razy w trakcie ciąży wykonać badanie USG?

Rola badań USG w monitorowaniu zdrowia płodu

Badanie USG jest nieinwazyjnym badaniem obrazowym. Wykonuje się je poprzez przyłożenie do ciążowego brzuszka specjalnej głowicy, która emituje ultradźwięki. Pozwala to uzyskać na monitorze obraz tego, co dzieje się w kobiecym brzuszku. Na ekranie ujrzymy więc nasze maleństwo. Pierwszy raz badanie to powinno zostać wykonane między 6 a 8 tygodniem ciąży.

Przeprowadzenie badania USG pozwala lekarzowi ocenić następujące parametry:

  •  Ilość płodów
  •  Szyjkę macicy
  •  Stan łożyska
  •  Struktury kostne płodu
  •  Rozwój narządów wewnętrznych dziecka
  •  Pracę serca płodu
  •  Ruchy płodu

Jak widać, rola badań USG w monitorowaniu zdrowia płodu jest naprawdę wielka. Dzięki temu badaniu regularnie kontrolujemy, czy z maluszkiem wszystko jest w porządku. Lekarz podczas USG może także zauważyć oznaki wad wrodzonych, takich jak zespół Downa, wady serca czy wad cewy nerwowej.

Czy USG jest bezpiecznym badaniem?

USG to badanie w pełni bezpieczne dla matki i jej dziecka. Zalicza się je do grupy testów nieinwazyjnych, ponieważ w żaden sposób nie ingerują w środowisko płodu. Po badaniu tym nie pojawią się żadne powikłania, dlatego możemy je wykonać bez żadnych obaw.

Ile razy w trakcie ciąży wykonać badanie USG?

USG jest w ciąży badaniem, które trzeba wykonywać regularnie. Według rekomendacji Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników powinno ono zostać wykonane co najmniej trzy razy – jeden raz w każdym trymestrze ciąży. Wykonanie badania tylko raz nie jest wystarczające w żadnym przypadku.
W praktyce w ciąży badanie USG wykonuje się znacznie częściej niż trzy razy. W większości przypadków jest ono wykonywane podczas każdej wizyty kontrolnej u ginekologa. Pozwala to na regularne monitorowanie zdrowia płodu i szybkie wykrycie ewentualnych problemów zdrowotnych. Dzięki temu lekarz będzie mógł natychmiastowo zareagować, co uratuje zdrowie i życie Twojego maleństwa.

Oceń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *