Przeskocz do treści

Badanie na raka jelita grubego – jakie warto wykonać?

Rak jelita grubego to jedna z chorób nowotworowych, z którymi walkę najczęściej przegrywają pacjenci. Wynika to z jego rozwoju. Choroba ta przez długi czas rozwija się w ukryciu. Musi ona zostać wykryta jak najszybciej, aby można było wdrożyć skuteczne leczenie. Jak to zrobić? Sprawdź, jakie badania na raka jelita grubego powinieneś wykonać!

Spis treści:

  1. Po co wykonuje się badanie na raka?
  2. Badanie na raka jelita grubego – kolonoskopia
  3. Badanie na raka jelita grubego – test Coloalert

Po co wykonuje się badanie na raka?

Rocznie na raka jelita grubego umiera nawet 12 000 osób [1] . Jest to spowodowane zbyt późnym postawieniem diagnozy. Pacjenci zwykle lekceważą objawy, przez co zbyt późno rozpoczynają odpowiednią diagnostykę. Choroba jest więc wykrywana w dość zaawansowanym stadium rozwoju, kiedy jest już zbyt późno na wdrożenie skutecznego leczenia.

Rak jelita grubego wcale nie musi oznaczać śmierci pacjenta. Choroba ta może zostać wyleczona. Skuteczność leczenia jest jednak zależna od momentu postawienia diagnozy. Im wcześniej choroba zostanie rozpoznana, tym lepiej. Badanie na raka powinniśmy więc wykonać możliwie jak najszybciej.

Badanie na raka jelita grubego – kolonoskopia

Kolonoskopia to podstawowe badanie na raka jelita grubego. Pozwala ono na dokładne obejrzenie wnętrza jelita grubego pacjenta poprzez wprowadzenie do jego odbytu giętkiej rurki zakończonej kamerą. Podczas całej procedury do odbytu pacjenta wprowadzone mogą zostać także inne niezbędne narzędzia [2] .

Kolonoskopia wielu pacjentom kojarzy się z bólem. W rzeczywistości badanie to jest niemal całkowicie bezbolesne, ponieważ wykonuje się je w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym.

Czas trwania samej kolonoskopii może wynosić od 15 do 40 minut. Pacjent musi jednak zacząć przygotowywać się do badania już tydzień wcześniej poprzez stosowanie lekkostrawnej diety, a dwa dni przed kolonoskopią rozpocząć musi picie specjalnej zawiesiny. Z kolei na samo badanie zgłosić należy się na czczo. Dokładny przebieg przygotowywania się do badania wyjaśni pacjentowi lekarz.

Badanie na raka jelita grubego – test Coloalert

Kolonoskopia jest badaniem okrytym złą sławą. Pacjentom kojarzy się ona głównie z bólem, dlatego wykonanie badania odkładają oni w czasie tak długo, jak tylko to możliwe. W konsekwencji rak jelita grubego wykrywany jest za późno.
Od pewnego czasu kolonoskopia nie jest już jedynym wiarygodnym badaniem na raka jelita grubego. Pacjenci mają teraz alternatywę – test na raka jelita grubego – Coloalert. Jest to nieinwazyjne badanie, które ma bardzo wysoką skuteczność w wykrywaniu zmian nowotworowych. Jego czułość szacuje się na 85%, a specyficzność na 92%. Są to wyniki porównywalne do kolonoskopii [3]. Do przeprowadzenia testu Coloalert potrzebna jest jedynie próbka kału. Pacjent pobrać może ją samodzielnie we własnym domu, co zdecydowanie zwiększa komfort przeprowadzenia badania.

Źródła:

  1. https://www.mp.pl/interna/table/B16.4.21-1.
  2. https://www.bielanski.med.pl/wp-content/uploads/2022/12/Kolonoskopia_opis-procedury.pdf
  3. Dollinger MM et al. (2018), ClinLab 64(10), 1719-1730.
Oceń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *