Przeskocz do treści

Homocysteina – co oznacza wysoki poziom tego aminokwasu?

Planujesz ciążę? Chcesz się do niej przygotować jak najlepiej, aby zapewnić maleństwu jak najzdrowszy start w przyszłość? W takim przypadku, zapewne wykonałaś już kilkanaście podstawowych badań, aby upewnić się o ogólnej kondycji zdrowotnej organizmu. Warto także oznaczyć poziom homocysteiny w organizmie. Dlaczego?

Badania wykazały zależność pomiędzy hiperhomocysteinemią u kobiet ciężarnych a wadami cewy nerwowej, rozszczepem podniebienia u ich potomstwa, czy wadami stóp. Homocysteina gromadząca się w komórkach płodu może doprowadzać do występowania wielu uszkodzeń, wad serca czy rozszczepu kręgosłupa.

Czym jest homocysteina?

Homocysteina jest aminokwasem wytwarzanym podczas rozkładania białek. Wysoki poziom homocysteiny, zwany także hiperhomocysteinemią, może przyczyniać się do uszkodzenia tętnic i zakrzepów krwi w naczyniach krwionośnych.

Jakie są normy homocysteiny?

Normalny poziom homocysteiny we krwi wynosi mniej niż 15 mikromoli na litr (mcmol / L) krwi. Wyższe poziomy homocysteiny są podzielone na trzy główne kategorie:

  • Umiarkowane: 15-30 mcmol / L
  • Średnie: 30-100 mcmol / L
  • Ciężkie: większe niż 100 mcmol / L

Przyczyny wysokiego poziomu homocysteiny

Wiele czynników przyczynia się do wysokiego poziomu homocysteiny. Wysokie poziomy homocysteiny zwykle wskazują na niedobór witaminy B12, kwasu foliowego oraz zbyt wysoka podaż produktów bogatych w aminokwas metioninę ( szczególnie białka zwierzęce). Znaczne zwiększenie spożywanej ilości folianów prowadzić może do obniżenia homocysteiny nawet o 25%.

Inne czynniki ryzyka obejmują:

Gen MTHFR a homocysteina

Częstą przyczyną hiperhomocysteinemii są polimorfizmy genów związanych w tworzeniem enzymów biorących udział w jej przekształceniach. Jednym z najczęściej występujących polimorfizmów w populacji europejskiej jest punktowa mutacja polegająca na zamianie cytozyny ( C) na tyminę (T) w pozycji 677 (C677→T) genu MTHFR, który koduje reduktazę metylenotetrahydrofolianową.

Według Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników u kobiet z polimorfizmami genu MTHFR bardziej skuteczna jest suplementacja aktywnym kwasem foliowym niż zwykłym. [1] Forma aktywna kwasu foliowego to metylofolian, folinian wapnia czy kwas folinowy (folinic acid), syntetyczny kwas foliowy to folic acid.

Ciekawe artykuły:

badanie w polsce

Więcej informacji

Masz pytania odnośnie homocysteiny? Napisz do nas na info@zdrowokolorowo.pl.

Zdjęcie: gstockstudio/Depositphotos.com | Źródła: [1] D. Bomba-Opoń, L. Hirnle, J. Kalinka, A. Seremak-Mrozikiewicz: Suplementacja folianów w okresie przedkoncepcyjnym, w ciąży i połogu. Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników. Ginekologia i Perinatologia Praktyczna 2017 tom 2, nr 5, s. 213.

Ten artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.

5/5 - (6 głosów / głosy)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *