Przeskocz do treści

Zapalenie ucha u dziecka – objawy, rozpoznanie, leczenie

Nagły ból ucha u dziecka to zmora wielu rodziców. Zwykle zwiastuje on zapalenie ucha. Jest to jedna z najczęstszych chorób laryngologicznych. Pojawia się ona z reguły u dzieci do 6 roku życia. Choroba ta może nawracać i powodować powikłania, jeśli nie zostanie doleczona. Warto więc zwracać uwagę, czy jej objawy nie pojawiły się u naszego dziecka.

Spis treści:

1. Przyczyny zapalenia ucha u dziecka
2. Jak rozpoznać zapalenie ucha u niemowlaka?
3. Co na ból ucha u dziecka?
4. Powikłania po zapaleniu ucha u dziecka

Przyczyny zapalenia ucha u dziecka

Zapalenie ucha u dziecka zwykle pojawia się jako następstwo infekcji górnych dróg oddechowych. Nie jest ono tak częste u osób dorosłych, ponieważ przewód łączący ucho środkowe z gardłem u dzieci jest znacznie krótszy. Maluchy mają także mniej dojrzały układ odpornościowy, dlatego infekcje szybciej się rozwijają.

Do zapalenia ucha u niemowlaka przyczynić może się także częste przebywanie w pozycji leżącej. Wydzielina z nosa zaczyna przez to się przemieszczać do trąbek słuchowych, co wywołuje ból ucha.

Ryzyko pojawienia się bólu ucha u dziecka wzrasta także przez następujące czynniki:

Alergie u dziecka
● Predyspozycje genetyczne
● Refluks żołądkowo-przełykowy
● Nieprawidłowa budowa anatomiczna ucha
● Nieprawidłowa higiena uszu

Jak rozpoznać zapalenie ucha u niemowlaka?

Objawy zapalenia ucha u dziecka są dość charakterystyczne. Maluch nagle zaczyna odczuwać silny, pulsujący ból ucha. Pojawić mogą się także bóle głowy, zaburzenia słuchu, szumy w uszach oraz gorączka. Dziecko z zapaleniem ucha jest także płaczliwe i marudne. Ponadto pojawić może się osłabienie apetytu, biegunka oraz wymioty.

Po rozpoczęciu leczenia zapalenie ucha może powodować także wyciek wydzieliny z ucha. Powinien on ustąpić po 2-4 dniach, a wraz z nim wszystkie dolegliwości. Wyciek wydzieliny z ucha nie oznacza jednak pełnego wyleczenia choroby, dlatego nie należy po nim przerywać leczenia.

Co na ból ucha u dziecka?

Z bólem ucha u dziecka należy jak najszybciej udać się do pediatry. Wykona on maluszkowi badanie otoskopem. Dzięki niemu będzie mógł bezboleśnie i dokładnie obejrzeć bolące ucho. Na tej podstawie pediatra będzie mógł zdiagnozować zapalenie ucha.

Na zapalenie ucha u dziecka zwykle stosuje się antybiotykoterapię. Najczęściej lekarze zalecają stosowanie amoksycyliny. Leczenie wzmacniane jest zażywaniem leków przeciwbólowych oraz przeciwgorączkowych. Wszystkie przepisane leki należy stosować przez 7-10 dni.

Zapalenie ucha u dziecka samo w sobie nie jest powodem do hospitacji. Pobyt w szpitalu może być jednak konieczny, jeśli antybiotykoterapia nie skutkuje. Hospitację zaleca się także u dzieci, u których utrzymuje się wysoka gorączka lub wymioty.

Powikłania po zapaleniu ucha u dziecka

Nieleczone zapalenie ucha środkowego może prowadzić do powikłań, takich jak:

● Zapalenie wyrostka sutkowatego
● Ropnie
● Niedowład nerwu twarzowego
● Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych

Oceń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *