Przeskocz do treści

Przyczyny i zapobieganie płaskostopiu u dzieci

Płaskostopie to problem ortopedyczny, który dotyczy nawet 80% dzieci. Czyni je to jedną z najczęściej występujących dysfunkcji tego typu. To pozornie błahy problem, który może powodować u dziecka duży dyskomfort, a nawet ból. Warto więc zrozumieć, skąd się on bierze i jak go uniknąć. Poniżej znajdziesz wszystkie potrzebne informacje dotyczące przyczyn i zapobiegania płaskostopiu u dzieci!

Spis treści:

  1. Przyczyny płaskostopia u dzieci
  2. Zapobieganie płaskostopiu u dzieci

Przyczyny płaskostopia u dzieci

Płaskostopie u dzieci może być spowodowane przez następujące czynniki:

  •  Podłoże genetyczne – skłonność do płaskostopia może być dziedziczna. Jeśli więc sami zmagamy się z płaskostopiem, to istnieją spore szanse, że nasze dziecko również może mieć z tym problem.
  •  Źle dobrane obuwie – częstą przyczyną płaskostopia jest noszenie zbyt ciasnych butów lub obuwia o konstrukcji niewspierającej dziecięcej stópki.
  •  Brak ruchu lub jego niewystarczająca ilość – aktywność fizyczna ma wzmacniać dziecięce mięśnie. Jej brak lub niewystarczająca ilość automatycznie je osłabia, co skutkować może płaskostopiem.
  •  Nadmierne przeciążanie – noszenie zbyt dużego ciężaru skutkować może deformacją stóp, a w konsekwencji płaskostopiem.
  •  Choroby układu mięśniowo-szkieletowego, takie jak zapalenie stawów kręgosłupa – schorzenia tego typu również mogą przyczynić się do powstania płaskostopia u dzieci.

Zapobieganie płaskostopiu u dzieci

Płaskostopiu u dziecka możemy spróbować zapobiec poprzez wprowadzenie odpowiedniej profilaktyki. W tym celu powinniśmy przede wszystkim zachęcać nasze dziecko do jak najczęstszej aktywności fizycznej, a szczególnie ćwiczeń wzmacniających mięśnie stóp. Sprawdzą się tutaj nawet takie aktywności jak chodzenie boso po trawie czy grzebanie bosymi stopami w piasku. Bardzo ważne jest także dobieranie odpowiedniego obuwia. Kupując dziecku buty, sugerujmy się przede wszystkim ich konstrukcją, a nie wyglądem. Dziecięcy bucik powinien wzmacniać stopę, co zapobiegnie deformacjom.

Nasze dziecko powinno wiedzieć, jak ważna jest higiena stóp oraz noszenie odpowiedniego obuwia. Porozmawiajmy więc z naszymi pociechami i wyjaśnijmy im, dlaczego jest to tak istotne. Dzięki temu maluchy same zaczną dbać o swoje stópki, a my nie będziemy musieli im o tym cały czas przypominać.

Oceń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *