Przeskocz do treści

Liszajec zakaźny u dzieci – przyczyny, objawy, leczenie

Liszajec zakaźny to choroba zakaźna skóry. Objawia się on głównie poprzez pojawienie się pęcherzyków i żółto-miodowy strup na skórze. Liszajec jest bardzo zaraźliwy, ale sama infekcja zwykle przebiega dość łagodnie. Powinna jednak zostać leczona jak najszybciej, dzięki czemu ustąpi po kilku dniach. W innym wypadku możemy się z nim borykać nawet przez kilka tygodni.

Spis treści:

1. Czym jest liszajec zakaźny?
2. Liszajec zakaźny – objawy
3. Liszajec zakaźny – leczenie

Czym jest liszajec zakaźny?

Liszajec zakaźny jest chorobą skóry o podłożu bakteryjnym. Wywołują go gronkowce i paciorkowce. Bakterie te atakują skórę głównie w okolicy ust i nosa, na szyi oraz na dłoniach.

Zakażenie liszajcem ma na ogół bardzo łagodny przebieg. Infekcja ta jest niebezpieczna jedynie dla noworodków. Tak małe dzieci mają jeszcze niecałkowicie rozwinięty układ odpornościowy, dlatego może on sobie jeszcze nie poradzić z liszajcem. Leczenie powinno więc zostać wdrożone natychmiastowo.

Liszajec jest chorobą o wysokiej zakaźności. Najczęściej zarażają się nim dzieci uczęszczające do przedszkola czy szkoły. Infekcja przenieść może się poprzez dotknięcie ran lub przedmiotów, z których korzystała zarażona osoba np. ręczników, zabawek czy ubrań. Ryzyko zarażenia się wzrasta przez następujące czynniki:

● Przebywanie w ciepłym i wilgotnym środowisku
● Przebywanie w klimacie tropikalnym
● Pora letnia
● Ugryzienie przez owada
● Nieprzestrzeganie zasad higieny osobistej
● Ogólny zły stan zdrowia
● Rozdrapywanie skóry

Liszajec zakaźny – objawy

Objawy liszajca zakaźnego są zależne od tego, z jakim rodzajem zakażenia mamy do czynienia:

● W przypadku liszajca pęchęrzykowego na skórze pojawiają się liczne i drobne pęcherzyki. Zaczynają one szybko pękać, a wylewająca się z nich ropa zasycha i tworzy żółto-miodowe strupy. Jest to najczęściej występujący rodzaj liszajca zakaźnego. Zdjęcia ukazujące chorobę zwykle pokazują właśnie charakterystyczny żółto-miodowy strup.
● Zapalenie mieszków włosowych wywołuje czerwone krostki wokół mieszków włosowych
● Niesztownica objawia się poprzez owrzodzenia oraz powiększenie węzłów chłonnych

Liszajec zakaźny – leczenie

Liszajec zakaźny jest diagnozowany na podstawie obecności charakterystycznych zmian na skórze. Na tej podstawie pacjentowi przepisuje się antybiotyk w formie maści lub aerozolu. Najczęściej jest to mupirocyna. W trakcie leczenia pacjent powinien także szczególnie zadbać o higienę osobistą. Najważniejsze jest częste mycie rąk oraz niekorzystanie ze wspólnych przyborów toaletowych. Dzięki temu inne osoby będą mogły uniknąć zakażenia.

Leczenie liszajca zakaźnego trwa zwykle kilka dni. Wszystkie jego objawy powinny w tym czasie ustąpić bez pozostawienia po sobie blizn. Mogą one jednak utrzymywać się na skórze znacznie dłużej, jeśli zbyt późno wdrożymy leczenie.

Oceń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *