Objawy celiakii u dzieci. Jak wygląda diagnostyka?
Celiakia to choroba bardzo uciążliwa zarówno dla dzieci cierpiących na to schorzenie jak i rodziców, którzy codziennie zmagają się z przygotowaniem posiłków dla swoich pociech. Dlaczego to takie trudne? Celiakia polega na trwałej nietolerancji glutenu, białka występującego w zbożach. Gluten obecny jest w większości produktów spożywczych dostępnych w sklepach (występuje w zbożach takich jak choćby żyto, pszenica, jęczmień, owies).
Celiakia, najprościej rzecz ujmując, polega na wytwarzaniu przez organizm pod wpływem glutenu przeciwciał niszczących kosmki jelitowe. Co za tym idzie, celiakia uniemożliwia w ten sposób prawidłowe przyswajanie składników odżywczych, co prowadzi do pojawienia się objawów.
Objawy celiakii u dzieci
Objawy celiakii u dzieci:
- Problemy żołądkowe i stolce o charakterystycznym, bardzo nieprzyjemnym zapachu
- Nudności
- Wymioty
- Nieprawidłowy wzrost (dzieci cierpiące na celiakię i nieleczone często są niższe od rówieśników)
- Anemia
- Wzdęcia
- Problemy skórne
Jak wygląda diagnostyka celiakii u dzieci?
Jeśli objawy celiakii u dzieci są typowe, czyli takie jak opisane powyżej, diagnostyka schorzenia wydaje się być dosyć prosta. Natomiast schody w diagnostyce celiakii u dzieci najczęściej rozpoczynają się około 3 roku życia, ponieważ wówczas mogą zacząć występować objawy mylone z innymi dolegliwościami (np. za niski wzrost obwinia się niedobór hormonu wzrostu, a nie celiakię, która częściej jest powodem niskorosłości).
Aby prawidłowo zdiagnozować celiakię, warto wybrać w tym celu badanie genetyczne, które daje rodzicom 100% pewności co do wykluczenia tej choroby, bądź wskazanie do dalszej diagnostyki, która obejmuje badanie przeciwciał. Diagnostyka celiakii u dzieci przy pomocy badania DNA może pozwolić uniknąć biopsji jelita cienkiego wykonywanej pod narkozą.
Ten artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.