Przeskocz do treści

Niemowlę zaciska piąstki i się napina – co to oznacza?

U każdego niemowlaka występuje odruch chwytny, który powoduje zaciśnięte piąstki. Jest to całkowicie normalny stan, który występuje u każdego dziecka. Powinien on ustąpić całkowicie do 6 miesiąca życia. Zaciśnięte piąstki u niemowlaka po ukończeniu pół roku mogą być objawem pewnych zaburzeń. Najczęściej ich przyczyną są problemy z napięciem mięśniowym. Co to oznacza? Wyjaśniamy!

Spis treści:

1. Zaciśnięte pięści u niemowlaka – przyczyny
2. Zaciśnięte piąstki u niemowlaka a zaburzone napięcie mięśniowe
3. Czym jest zaburzone napięcie mięśniowe?
4. Jak rozluźnić zaciśnięte pięści u niemowlaka?

Zaciśnięte pięści u niemowlaka – przyczyny

U każdego dziecko występują pewne fizjologiczne odruchy. Jednym z nich jest odruch chwytny. Polega on na zaciskaniu pięści, jeśli coś znajdzie się w dłoni maluszka. Dziecko w momencie zaciśnięcia piąstki ma przywiedziony kciuk. Pozostałe paluszki są schowane do wnętrza dłoni.

Odruch chwytny towarzyszy dzieciom od momentu przyjścia na świat. Jest to normalny stan fizjologiczny, który wykształciła ewolucja. Nie jest on więc powodem do obaw.

Odruch chwytny powinien zaniknąć do 6 miesiąca życia. Możemy jednak zauważyć, że już od 6 tygodnia życia zaczyna on powoli zanikać. Niemowlę zaciska pięści coraz słabiej i robi to coraz rzadziej.

Zaciśnięte piąstki u niemowlaka a zaburzone napięcie mięśniowe

Zaciśnięte pięści u niemowlaka nie powinny się już pojawiać po ukończeniu przez dziecko 6 miesięcy. Maluszek w tym wieku powinien już rozluźniać dłonie bez większych problemów, dlatego należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem, jeśli tego nie robi. Przyczyną takiego stanu może być zaburzone napięcie mięśniowe.
Objawy problemów z napięciem mięśniowym mogą być widoczne także u młodszych dzieci. Najczęstsze z nich to:
• Chowanie kciuka do wnętrza dłoni podczas zaciskania pięści
• Napinanie rączek i nóżek
• Prężenie ciała i wyginanie go w kształt litery C
• Nagłe prostowanie nóg w kolanach
• Odchylanie się do tyłu
• Trudności z zasypianiem
• Ulewanie po karmieniu
• Opór podczas ubierania, karmienia i kąpania dziecka

Czym jest zaburzone napięcie mięśniowe?

Problemy z napięciem mięśniowym, które powodują zaciskanie piąstek, są skutkiem zaburzeń pracy układu nerwowego. Taki stan może być wywołany czynnikami genetycznymi, środowiskowymi lub okołoporodowymi.

Zaburzone napięcie mięśniowe wymaga wizyty u fizjoterapeuty. Z reguły zaleca on rozpoczęcie rehabilitacji niemowlaka metodą NDT Bobath lub metodą Vojty. Fizjoterapeuta przeprowadzi również krótki instruktaż dla rodziców, w którym pokaże, jak prawidłowo wykonywać czynności pielęgnacyjne. Nauczy on rodziców właściwego dla wieku dziecka noszenia, kąpania, karmienia czy ubierania.

Jak rozluźnić zaciśnięte pięści u niemowlaka?

Rehabilitacja napięcia mięśniowego przyniesie lepsze skutki, jeśli rodzice będą pracować z dzieckiem w domu. Rozluźnić zaciśnięte piąstki u niemowlaka możemy przede wszystkim poprzez delikatne głaskanie i masowanie dłoni dziecka. Warto również przeprowadzać zabawy stymulujące otwarcie dłoni np. klaskanie, pocieranie rączką o rączkę czy zabawy dużą piłką. Podczas zabaw dziecko powinno leżeć na twardym podłożu.

Oceń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *