Przeskocz do treści

Jak ubierać noworodka latem – na co zwrócić uwagę?

Letnia pora nie wymaga, by ubierać malucha w wiele warstw odzieży. Należy jednak wiedzieć, jakie ubranka założyć dziecku w upalne dni, aby ochronić go przed poparzeniem słonecznym i przegrzaniem. Jak ubierać noworodka latem? Poniżej podpowiadamy, na co zwrócić uwagę.

Spis treści:

Jak ubierać noworodka latem – ile warstw ubranek zakładać?
Jak ubierać noworodka latem – jakie ubranka wybierać?
Jak ubierać noworodka latem na spacer?
Czy ubierając noworodka latem, zakładamy mu czapeczkę?

Jak ubierać noworodka latem – ile warstw ubranek zakładać?

Często zastanawiamy się, jak ubierać noworodka latem, by nie było mu ani za zimno, ani za gorąco. Otóż ta pora roku pozwala dzidziusiowi cieszyć się swobodnym ubiorem zarówno w domu, jak i na spacerze. Gdy temperatura jest wysoka, dziecku w zupełności wystarcza jedna warstwa ubranek. Dodatkowe okrycie, takie jak sweterek czy bluza, przyda się w chłodniejsze dni.

Jak ubierać noworodka latem – jakie ubranka wybierać?

Jak ubierać noworodka latem, by czuł się swobodnie? Mimo że wybór ubranek dla dzieci jest ogromny, nie wszystkie z nich są odpowiednie – szczególnie dla takiego maleństwa.

Po pierwsze należy zwracać uwagę na rodzaj tkaniny, z której są wykonane. Powinny być uszyte z naturalnych, przewiewnych materiałów, np. ze stuprocentowej bawełny. Zakładając niemowlakowi ubranko z syntetycznych materiałów, narażamy go na odparzenia lub przegrzanie.

Po drugie należy pamiętać o odpowiednim rozmiarze ubranka. Zbyt obszerna i luźna odzież może się zaginać i fałdować, przez co maluchowi będzie niewygodnie. Ponadto za duże ubranie nie zapewnia właściwego komfortu termicznego.

Po trzecie, warto wybierać odzież w jasnych kolorach. Istnieje ryzyko, że podczas upału intensywne barwniki będą podrażniać skórę noworodka i dodatkowo ją brudzić.

Jak ubierać noworodka latem na spacer?

Lato potrafi czasem grymasić – w ciągu dnia pogoda może się wiele razy zmienić. Gdy zastanawiamy się, jak ubierać noworodka latem wychodząc na spacer, powinniśmy być przygotowani na zmianę warunków pogodowych.

Przy wysokiej temperaturze możemy założyć niemowlakowi jedną warstwę ubranka, np. body czy pampersa. Mimo ciepłego powietrza warto ze sobą zabrać kocyk lub pieluszkę, na wypadek, gdyby maluch zasnął na spacerze. Ponadto na wypadek zmiany pogody, należy spakować dodatkowe ubranka z długim rękawem i nogawką, takie jak kaftanik, sweterek, spodenki, by dziecku nie było za chłodno. Pamiętajmy również o tym, że być może będzie konieczna zmiana pieluszki, więc warto, by ubranko było praktyczne i łatwo się rozpinało.

Czy ubierając noworodka latem, zakładamy mu czapeczkę?

Jak ubieramy noworodka latem, wychodząc na dwór, pamiętajmy, by zabrać ze sobą czapeczkę. Jeśli maluch ma zapewnioną ochronę przed słońcem, gdyż leży lub siedzi w wózku z daszkiem, czy parasolką, nie ma potrzeby zakładania mu nakrycia głowy. Jednak jeśli dziecko poddawane jest działaniu promieni słonecznych, należy nałożyć czapeczkę na główkę. Nakrycie głowy zalecane jest również w chłodniejsze dni – dotyczy to przede wszystkim wcześniaków, które mają problem z właściwą termoregulacją organizmu.
Poza zwracaniem uwagi na to, jak ubierać noworodka latem, pamiętajmy o unikaniu spacerów w godzinach największego nasłonecznienia, czyli 10.00-15.00. Jeśli jednak zdarzy się, że maluch jest narażony na działanie promieni słonecznych, stosujmy odpowiedni dla dziecka krem z filtrem.

Oceń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *