Przeskocz do treści

Suchy kaszel u dziecka – o czym może świadczyć? Jak sobie z nim poradzić?

Suchy kaszel u dziecka nie zawsze oznacza infekcję. Jedną z możliwych przyczyn jest niedostatecznie wilgotne powietrze w sypialni. O czym jeszcze może świadczyć suchy kaszel u dziecka bez innych objawów? Podpowiadamy.

Spis treści:

1. Kaszel suchy u dziecka – możliwe przyczyny
2. Suchy kaszel u dziecka bez innych objawów – o czym może świadczyć?
3. Suchy kaszel u dziecka w nocy – co oznacza?
4. Suchy kaszel u dziecka – domowe sposoby

Kaszel suchy u dziecka – możliwe przyczyny

Jedną z możliwych przyczyn suchego kaszlu u dziecka jest infekcja wirusowa lub bakteryjna dróg oddechowych. Jeśli kaszlowi towarzyszą inne symptomy, takie jak na przykład gorączka, katar, ból głowy, ból stawów i mięśni lub kichanie, taki zestaw objawów może świadczyć o rozwijającym się przeziębieniu, grypie, zapaleniu płuc, zapaleniu oskrzelików lub krztuścu.

Inna możliwa przyczyna kaszlu suchego to alergia u dziecka. Jeśli kaszel pojawia się regularnie o tej samej porze roku lub po ekspozycji na konkretny czynnik, na przykład lek lub pokarm, a także towarzyszą mu objawy takie jak: załzawione oczy, katar, kichanie lub wysypka, jest to znak, że konieczna jest wizyta u lekarza alergologa.

Suchy kaszel u dziecka bez innych objawów – o czym może świadczyć?

Jeśli pojawił się suchy kaszel u dziecka bez innych objawów, może to być tak zwany kaszel powirusowy, który nie wymaga leczenia, ponieważ zwykle ustępuje on samoistnie. Suchy kaszel u dziecka bez innych objawów może świadczyć także o podrażnieniu dróg oddechowych – np. w wyniku ekspozycji na dym papierosowy, obecności pleśni w pomieszczeniu, w którym znajduje się dziecko lub kontaktu z zanieczyszczeniami obecnymi w powietrzu. Objaw ustąpi samoistnie po usunięciu czynnika drażniącego.

Inna możliwa przyczyna suchego kaszlu u dziecka bez innych objawów utknięcie ciała obcego w drogach oddechowych. Dotyczy to w szczególności małych dzieci, które wkładają do ust różne przedmioty. W celu usunięcia ciała obcego z dróg oddechowych najlepiej wezwać pogotowie lub udać się niezwłocznie z dzieckiem do szpitala.

Lekarze używają także pojęcia kaszel somatyczny. Jest ono zarezerwowane dla kaszlu, który nie ma jasnej przyczyny oraz nie reaguje na leczenie. Zwykle kaszel somatyczny wynika ze stresu, w uporaniu się z tym objawem pomoże skierowanie dziecka do psychologa dziecięcego lub psychiatry.

Suchy kaszel u dziecka w nocy – co oznacza?

Suchy kaszel u dziecka w nocy może świadczyć o astmie. Choroba ta ma charakter przewlekły, wywołują ją różne czynniki drażniące znajdujące się w środowisku. Charakterystyczne oznaki astmy to suchy kaszel w nocy, a także: gwiżdżący dźwięk podczas wdechu lub wydechu, ataki duszności, brak energii oraz ucisk w klatce piersiowej. Suchy kaszel w nocy u dziecka może wynikać także ze zbyt suchego powietrza w sypialni, co działa drażniąco na drogi oddechowe.

Suchy kaszel u dziecka – domowe sposoby

Domowe sposoby na suchy kaszel u dziecka, które warto wypróbować, kiedy malucha męczy uporczywy kaszel, to:
• domowa inhalacja z wykorzystaniem ziół, na przykład kwiatu lipy lub rumianku — łagodzą one podrażnienia i stany zapalne w obrębie dróg oddechowych oraz zmniejszają przekrwienie błony śluzowej nosa,
• podanie dziecku herbaty z lipy, herbaty z miodem i cytryną lub herbaty z sokiem malinowym,
• podanie dziecku mleka z masłem, miodem i czosnkiem,
• unikanie zbyt zimnych lub zbyt gorących napojów,
• zakup nawilżacza powietrza lub umieszczenie w sypialni roślin, które naturalnie nawilżają powietrze – należą do nich np. bluszcz pospolity (Hedera helix), skrzydłokwiat (Spathiphyllum) lub Sansewieria (Sansevieria).

Do domowych sposobów na suchy kaszel u dziecka należy także przyrządzenie syropu z cebuli lub pędów sosny. W tym celu wystarczy umieścić kawałki rośliny w słoiku i zasypać je cukrem w proporcji około 1:1. Cebula puści soki po około 2-3 dobach od przygotowania mikstury, natomiast na domowej roboty syrop na suchy kaszel dla dzieci z sosny trzeba poczekać około tygodnia.

Jeśli domowe sposoby na suchy kaszel u dziecka nie działają, oznacza to, że przyczyna jest poważniejsza i konieczna jest konsultacja z lekarzem pediatrą.

Źródła:

1. https://www.healthline.com/health/kids-dry-cough\

2. https://www.healthline.com/health/kids-dry-cough

Rate this post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.