Kiedy dziecko przesypia całą noc?
Przespana noc to marzenie większości młodych rodziców. Nic więc dziwnego, że poszukują oni odpowiedzi na pytanie: kiedy dziecko przesypia całą noc? Szukają oni magicznej granicy, kiedy to maluch przestaje się budzić na karmienie i potrafi spać bez przerwy od wieczora do rana. Okazuje się jednak, że ta magiczna granica nie istnieje. Znane są jednak dane pokazujące, ile dziecko w danym wieku powinno spać, aby się wysypiać oraz sposoby jak zapewnić maluchowi zdrowy sen.
Najczęściej całą noc przesypiają dwuletnie dzieci. Jeśli jednak twój 2-latek nie śpi od wieczora do rana, nie masz się czym martwić. Badania wskazuję, że tylko 38% dzieci w wieku 4 lat przesypia całe noce! Tylko nieliczni rodzice mogą cieszyć się 8 – godzinnym snem kilkumiesięcznego malucha. Warto wiedzieć, że problemom ze snem u dzieci można zapobiegać. Wystarczy wdrożyć odpowiednie rytuały oraz odpowiednio przygotować sypialnie malucha.
Spis treści:
Ile powinno spać dziecko?
Jak śpi dziecko?
Kiedy dziecko przesypia całą noc? Porady na problemy ze snem
Ile powinno spać dziecko?
To, ile powinno spać dziecko, zależy od jego wieku. Najmniej kłopotów sprawia noworodek, który przesypia większość doby i budzi się co 3-4 godziny na karmienie. Sen noworodka jest szczególny i nawet jeśli dziecko przesypia całe noce, to trzeba go budzić na karmienie.
Wraz z wiekiem czas poświęcony na sen ulega znaczeniu skróceniu, a jednocześnie maluch przesypia większą ilość godzin pod rząd. Dwu-trzymiesięczne niemowlę potrafi przespać 5-6 godzin, co oznacza, że młodych rodziców czekają 1-2 pobudki w nocy.
Czteromiesięczny maluch śpi od 7 do 8 godzin, nie oznacza to jednak, że nocne pobudki nie czekają na rodziców. Większość maluchów w tym wieków domaga się jedzenia zwłaszcza nocną porą. W wieku 5-6 miesięcy niemowlę powinno przesypiać całą noc, ale często zdarza się, że budzą się one z powodu braku bliskości z rodzicem.
Jak śpi dziecko?
Fazy snu u dziecka wyglądają podobnie jak u osób dorosłych, niemowlęta mają jednak lżejszy sen, a jego fazy są krótsze, co oznacza więcej możliwości wybudzenia. Wskazuje się, że najłatwiej dziecku wybudzić się ze snu w pierwszych 20 minutach od zaśnięcia oraz co kolejne 45-50 minut, kiedy to następuje faza lekkiego snu.
Kiedy dziecko przesypia całą noc? Porady na problemy ze snem
Problemów z dziecięcym snem jest tyle, ile maluchów. Tak samo duża jest liczba porad, jak im przeciwdziałać. Jako skuteczne sposoby na przesypianie przez dziecko całej nocy podaje się:
- skrócenie lub całkowitą rezygnację z dziennej drzemki dziecka;
- wprowadzenie rytuałów zasypiania np. wieczorne czytanie książeczek, śpiewanie kołysanek czy masaż Shantala; rodzice powinni pamiętać, że dziecko w każdym wieku ma inne wymagania i potrzeby, a także potrzebuje innych rytuałów; rytuały powinny wyciszyć dziecko, co ułatwi zaśnięcie;
- zapewnienie dziecku rozrywki i ruchu w ciągu dnia; maluch w każdym wieku powinien mieć wiele wrażeń i możliwości do zabawy;
- zadbanie o żołądek malucha – podawanie maluchowi zbyt treściwych posiłków przed snem może powodować bóle brzucha i nocne wybudzanie się, dlatego do 6 miesiąca życia nie zaleca podawania się kaszek przed snem;
- odpowiednie przygotowanie pomieszczenia do spania, m.in. wywietrzenie sypialni, zadbanie o wilgotność powietrza i temperatury, poziom hałasu.
Kiedy dziecko przesypia całą noc, a rodzice mogą liczyć na nocny odpoczynek? Praktyka pokazuje, że nie tak szybko. Chociaż większość dzieci fizjologiczne jest gotowa do przesypiania nocy bez kamienia między 6 a 9 miesiącem życia, to rzadko kiedy wiąże się to z wyeliminowaniem nocnych pobudek.
Ten artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.