Przeskocz do treści

Owsiki u dzieci – po czym je poznać? Jak długo trwa leczenie?

Owsica u dzieci to jedna z najczęstszych infekcji pasożytniczych w wieku przedszkolnym i szkolnym [1]. Jak sprawdzić, czy dziecko ma owsiki? Jak długo trwa leczenie owsików u dzieci? Odpowiadamy na wszystkie pytania.

Spis treści:

1. Owsica u dzieci – co to za choroba?
2. Jakie są objawy owsików u dzieci?
3. Jak sprawdzić, czy dziecko ma owsiki?
4. Owsiki u dziecka – na czym polega leczenie?
5. Jak długo trwa leczenie owsików u dzieci?
6. Czy lek na owsiki dla dzieci powinni przyjmować wszyscy członkowie rodziny?

Owsica u dzieci – co to za choroba?

Owsicę u dzieci wywołuje nicień — owsik ludzki (Enterobius vermicularis). Pasożyty te trafiają do układu pokarmowego żywiciela najczęściej w wyniku połknięcia jaj przeniesionych pod paznokciami, po kontakcie z kurzem, skażonym jedzeniem lub ubraniem [3]. Owsiki u dziecka lub osoby dorosłej dojrzewają w jelicie grubym, następnie, przemieszczają się do okolic odbytu, aby złożyć tam jaja. Już po kilku godzinach nabierają one cech inwazyjności i są zdolne do ponownego zakażenia [2].

Jakie są objawy owsików u dzieci?

Po czym poznać, że doszło do inwazji owsików? Objawy u dziecka, które są bardzo charakterystyczne dla owsicy to świąd okolic odbytu w godzinach nocnych i uporczywe drapanie tego obszaru, które sprzyja rozwojowi stanu zapalnego skóry [2]. Natomiast owsiki u niemowlaka mogą się przejawiać nadpobudliwością nerwową, na przykład częstym płaczem bez powodu lub bezsennością [2].
Inne, mniej charakterystyczne objawy owsików u dzieci, to [2]:
• brak apetytu,
• bladość skóry,
• cienie pod oczami,
• obgryzanie paznokci,
• trudności w skupieniu uwagi,
• zgrzytanie zębami.

Jak sprawdzić, czy dziecko ma owsiki?

Jak rozpoznać owsiki u dzieci? Objawy takie jak np. uporczywe drapanie okolic odbytu nie wystarczą do postawienia diagnozy owsicy u dziecka. Aby potwierdzić obecność owsików, wykonuje się badanie kału oraz badanie wymazu z odbytu. Aby wykryć jaja pasożyta, może być konieczne kilkukrotne powtórzenie badania [2].

Owsiki u dziecka – na czym polega leczenie?

Leczenie owsików u dzieci polega na podawaniu leków przeciwpasożytniczych o szerokim spektrum aktywności wobec robaków, działających zarówno na jaja, jak i larwy oraz postaci dorosłe pasożytów. W celu wyleczenia owsicy u dziecka zwykle lekarz przepisuje mebendazol, albendazol, lub pyrantel [2].
Co na owsik u dziecka można jeszcze stosować? Bardzo istotne dla skuteczności leczenia jest dbanie o higienę osobistą [1]:
• częsta zmiana bielizny,
• dokładne mycie rąk przed każdym posiłkiem i po wyjściu z toalety,
• mycie owoców i jarzyn,
• regularne poranne kąpiele.

Jak długo trwa leczenie owsików u dzieci?

Lek na owsiki dla dzieci należy przyjąć jednorazowo, w całej dawce zalecanej przez lekarza. Kuracja wymaga powtórzenia po upływie dwóch tygodni [1] [3]. Po zakończeniu leczenia należy wykonać dziecku  badanie kontrolne na obecność jaj owsików – od jego wyniku zależy dalsze postępowanie. W razie potrzeby należy powtórzyć kurację.

Czy lek na owsiki dla dzieci powinni przyjmować wszyscy członkowie rodziny?

Jeśli zdiagnozowano owsiki u dzieci, leczenie przyczynowe należy wprowadzić nie tylko u zakażonego malucha, ale i u wszystkich członków rodziny, w tym także osób dorosłych [3]. Dodatkowo zalecane jest, aby wszyscy domownicy przestrzegali zasad higieny osobistej, stosowali dietę bogatą w białko i błonnik, która sprzyja prawidłowym wypróżnieniem oraz regularnie sprzątali mieszkanie lub dom [1].

Źródła:

1. https://gastroenterologia-praktyczna.pl/a1639/Najczestsze-choroby-pasozytnicze-przewodu-pokarmowego–Owsiki–owsica.html

2. https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/choroby/chorobyzakazne/74664,zarazenia-pasozytami-robaczyce

3. https://podyplomie.pl/pediatria/12173,najczestsze-zarazenia-pasozytnicze-w-polsce

Oceń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *