Stwardnienie zanikowe boczne – przyczyny, objawy, leczenie
Stwardnienie zanikowe boczne to schorzenie powodujące ogromne problemy z poruszaniem się. Choroba ta często mylona jest ze stwardnieniem rozsianym, ale są to dwie inne jednostki chorobowe. Mają one jedynie podobną nazwę. Stwardnienie zanikowe boczne jest dużo bardziej niebezpieczne. Jak można je rozpoznać? Czy można je wyleczyć? Dowiedz się z naszego najnowszego artykułu!
Spis treści:
- Stwardnienie zanikowe boczne – charakterystyka schorzenia
- Objawy stwardnienia zanikowego bocznego
- Jak diagnozuje się stwardnienie zanikowe boczne?
- Czy można wyleczyć stwardnienie zanikowe boczne?
Stwardnienie zanikowe boczne – charakterystyka schorzenia
Stwardnienie zanikowe boczne (ALS) to bardzo rzadka choroba. Występuje zaledwie u trzech na sto tysięcy osób. ALS najczęściej diagnozowane jest u seniorów, ale zdarzają się przypadki rozpoznawania go w młodszym wieku.
Stwardnienie zanikowe boczne jest schorzeniem spowodowanym przez uszkodzenie struktur mózgu, które odpowiadają za ruch. Uszkodzenie to powstaje na skutek śmierci neuronów w tych częściach układu nerwowego. Z tego powodu ALS zaliczane jest do grona chorób neurodegeneracyjnych.
Wciąż trwają badania nad ustaleniem przyczyny rozwoju stwardnienia zanikowego bocznego. Prawdopodobnie choroba powstaje na skutek zaburzeń autoimmunologicznych oraz czynników genetycznych.
Objawy stwardnienia zanikowego bocznego
Głównym objawem stwardnienia zanikowego bocznego jest stopniowa utrata kontroli nad mięśniami. Może się to przejawiać poprzez:
● Drżenia mięśniowe
● Spadek siły mięśniowej
● Uczucie zmęczenia i osłabienia
● Drętwienie, mrowienie i pieczenie skóry
● Problemy z połykaniem (dysfagia)
● Zaburzenia mowy
Jak diagnozuje się stwardnienie zanikowe boczne?
Diagnostyką stwardnienia zanikowego bocznego zajmuje się neurolog. Na początku wykona on pacjentowi badanie neurologiczne, podczas którego oceni napięcie mięśniowe. Na tej podstawie będzie mógł już postawić wstępną diagnozę. Jednak dla jej potwierdzenia wykonać należy także badanie genetyczne oraz badanie płynu mózgowo-rdzeniowego.
Czy można wyleczyć stwardnienie zanikowe boczne?
Stwardnienia zanikowego bocznego niestety nie da się wyleczyć. Jest to choroba nieuleczalna i niestety postępująca. Chorzy na ALS mogą stosować jedynie leczenie farmakologiczne, które nieco złagodzi objawy choroby. Niestety nawet z terapią nie jesteśmy w stanie pokonać tej choroby. Stwardnienie zanikowe boczne najczęściej prowadzi do śmierci w ciągu maksymalnie pięciu lat.