Przeskocz do treści

Choroba Fabry’ego – przyczyny, objawy, leczenie

Choroba Fabry’ego to rzadkie schorzenie genetyczne, dlatego niewiele osób zna tę nazwę. Może ona powodować bardzo uporczywe dolegliwości, takie jak bóle kończyn. Z chorobą Fabry’ego możemy normalnie żyć, jeśli nie będziemy jej bagatelizować. Odpowiednie leczenie pozwoli nam złagodzić dolegliwości i uniknąć powikłań. Zobacz, jak powinno przebiegać leczenie choroby Fabry’ego!

Spis treści:

  1. Czym jest choroba Fabry’ego?
  2. Jak objawia się choroba Fabry’ego?
  3. Diagnostyka choroby Fabry’ego
  4. Czy chorobę Fabry’ego można wyleczyć?

Czym jest choroba Fabry’ego?

Choroba Fabry’ego jest genetycznym schorzeniem metabolicznym. Powoduje ono niedobór enzymu o nazwie alfa-galaktozydazą A. W konsekwencji w organach wewnętrznych i naczyniach krwionośnych pacjenta gromadzą się niebezpieczne substancje, które w konsekwencji prowadzą do ich uszkodzenia.

Choroba Fabry’ego spowodowana jest mutacją genetyczną. Znajduje się ona w genie zlokalizowanym na chromosomie X. Choroba ta występuje głównie u mężczyzn. Dotyka ona jednego na 50 tysięcy z nich. Kobiety mogą borykać się z jej łagodną postacią lub być jedynie nosicielkami wadliwego genu. Mogą one ją również przekazać swojemu potomstwu.

Jak objawia się choroba Fabry’ego?

Najczęstsze objawy choroby Fabry’ego to:

● Bóle rąk i nóg, które są określane jako “piekące”
● Nadmierna wrażliwość na ból
● “Grube” rysy twarzy
● Liczne grudki na skórze w różnych miejscach na ciele
● Choroby nerek prowadzące do ich niewydolności
● Udary mózgu (zwykle w czwartej dekadzie życia)
● Wady serca (zwykle w czwartej dekadzie życia)
● Problemy z oczami – najczęściej u pacjentów diagnozuje się zmętnienie soczewki
● Biegunki i inne problemy gastryczne

Diagnostyka choroby Fabry’ego

Diagnostyka choroby Fabry’ego opiera się głównie na przeprowadzeniu badania krwi pod kątem stężenia alfa-galaktozydy A. Dalsze badania zależą od objawów, które pojawiły się u pacjenta. Lekarze zlecają zwykle przeprowadzenie badania genetycznego oraz rezonansu magnetycznego. Często przeprowadzana jest również diagnostyka w kierunku chorób nerek i wad serca.

Czy chorobę Fabry’ego można wyleczyć?

Chorobę Fabry’ego leczy się poprzez stosowanie leków z brakującym enzymem. Są one podawane chorym dożylnie raz na dwa tygodnie. Dzięki tego typu terapii choroba będzie postępować wolniej, a pacjent uniknie wielu nieprzyjemnych dolegliwości i powikłań. Pacjentom zaleca się również doraźne stosowanie leków przeciwbólowych.

Oceń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *