Przeskocz do treści

Choroba Brugadów – objawy, przyczyny, diagnostyka

Choroba Brugadów jest genetycznym schorzeniem wywołującym arytmię serca. Zwykle rozwija się ona u mężczyzn między 20 a 40 rokiem życia. Schorzenia tego nie da się wyleczyć. Możliwe jest jednak łagodzenie objawów choroby dzięki właściwemu leczeniu. Dowiedz się, jak można leczyć chorobę Brugadów!

SPis treści:

  1. Czym jest choroba Brugadów?
  2. Choroba Brugadów – przyczyny
  3. Choroba Brugadów – objawy
  4. Choroba Brugadów – diagnostyka
  5. Choroba Brugadów – leczenie

Czym jest choroba Brugadów?

Choroba Brugadów to schorzenie arytmogenne. Oznacza to, że wywołuje ono arytmię serca. Jej pierwsze objawy pojawiają się między 20 a 40 rokiem życia. Średnia długość życia pacjentów z chorobą Brugadów to około 60 lat.

Choroba Brugadów – przyczyny

Choroba Brugadów ma podłoże genetyczne. Powoduje ją mutacja w obrębie genu SCN5A, który znajduje się na 3 chromosomie. Skutkuje ona zaburzeniem procesu pobudzania komórek mięśnia sercowego, a w konsekwencji zaburzeniami rytmu serca.

Choroba Brugadów – objawy

Najbardziej charakterystyczne objawy choroby Brugadów to:

  •  Kołatania serca
  •  Omdlenia
  •  Zawroty głowy

Jeśli choroba będzie nieleczona to może dojść także do migotania komór i zatrzymania krążenia.

Choroba Brugadów – diagnostyka

Chorobę Brugadów można wykryć dzięki następującym badaniom:

  • EKG (elektrokardiogram) – podczas badania obraz będzie zanikał i nagle znowu się pojawiał. Jest to bardzo charakterystyczne dla choroby Brugadów.
  • Badanie genetyczne – wykrycie mutacji w obrębie genu SCN5A jednoznacznie świadczy o chorobie Brugadów. Dzięki temu badaniu możemy zdiagnozować chorobę Brugadów, nawet jeśli nie zaczęła się ona jeszcze objawiać.

Choroba Brugadów – leczenie

Choroba Brugadów jest nieuleczalna. Pacjenci mogą stosować jedynie leczenie łagodzące objawy choroby. Najczęściej polega ono na wszczepieniu niewielkiego urządzenia zwanego kardiowerterem-defibrylatorem. Jego zadaniem jest przerywanie zaburzeń rytmu serca, które pojawiają się na skutek choroby Brugadów. Po wszczepieniu urządzenia pacjenci muszą przyjmować leki zapobiegające arytmii.

Pacjenci z chorobą Brugadów powinni starać się także unikać czynników, które mogą wywołać arytmię. Warto więc przede wszystkim wyeliminować ze swojego życia alkohol oraz obfite posiłki. W miarę możliwości powinniśmy także uważać na infekcje, które mogą wywoływać gorączkę. Jeśli jednak już się pojawi, to należy zbić ją jak najszybciej.

Oceń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *