Sen a niemowlę – co zrobić, gdy Twoje dziecko śpi niespokojnie?
Niespokojny sen niemowlaka oznacza, że jego rodzice także będą mieć nieprzespaną noc. O czym mogą świadczyć problemy z zasypianiem? Jak im zapobiegać? Podpowiadamy.
Spis treści:
Niespokojny sen – niemowlę może być głodne
Niespokojny sen – niemowlę może być przegrzane
Niespokojny sen – niemowlę może być w trakcie ząbkowania
Niespokojny sen niemowlaka – inne możliwe przyczyny
Niespokojny sen niemowlaka – co robić?
Niespokojny sen – niemowlę może być głodne
O czym świadczy niespokojny sen? Niemowlę często nie chce spać, gdy jest głodne [1]. Malucha trzeba karmić regularnie co kilka godzin, w przeciwnym razie czeka go nieprzespana noc. Jego rodziców również.
Niespokojny sen – niemowlę może być przegrzane
Inna przyczyna niespokojnego snu niemowlaka to przegrzanie [1] [2]. Sypialnia musi być dobrze przewietrzona i, o ile temperatura powietrza w pomieszczeniu, w którym śpi noworodek, powinna wynosić 20-22°C [3], o tyle w przypadku niemowlaka optymalne będzie 18-20°C [4].
Niespokojny sen – niemowlę może być w trakcie ząbkowania
Co jeszcze może powodować niespokojny sen? Niemowlę może źle sypiać z powodu ząbkowania [5]. Charakterystyczne oznaki, które na to wskazują to nadmierne ślinienie się, obrzęk na dziąsłach oraz nerwowe obgryzanie zabawek i wkładanie rączek do buzi [6].
Niespokojny sen niemowlaka – inne możliwe przyczyny
Inne możliwe przyczyny niespokojnego snu niemowlaka to [5] [7] [8]:
• ból ucha, np. w związku z zapaleniem,
• kolka,
• nieregularny harmonogram dnia,
• niewygodny materacyk,
• potrzeba bliskości,
• przebodźcowanie, np. przez ciągle włączony telewizor lub zbyt częste odwiedziny gości,
• zatkany nosek,
• zbyt częste drzemki w ciągu dnia.
Za zaburzenia snu mogą odpowiadać także zmiany w niedojrzałym układzie nerwowym, tzw. skoki rozwojowe. Są to szczególnie częste w ciągu pierwszego roku życia malucha okresy regresji, po których następuje opanowanie nowych umiejętności [9] [10].
Niespokojny sen niemowlaka – co robić?
Aby zapobiec niespokojnemu snu niemowlaka konieczne jest przede wszystkim zapewnienie dziecku optymalnych warunków w sypialni – odpowiedniej temperatury, ciszy, delikatnego światła oraz wygodnego łóżeczka. Bardzo istotna jest także rutyna – maluch, który jest przyzwyczajony do stałych elementów dnia, takich jak karmienie, drzemka, kąpiel itd., zasypia spokojniej. W usypianiu niemowlaka pomoże także uzbrojenie się w cierpliwość oraz dużo czułości. Jeżeli mimo zastosowania się do wszystkich powyższych rad maluch ma nadal problemy ze snem, warto zasięgnąć porady u lekarza pediatry. Specjalista sprawdzi, czy niespokojny sen niemowlaka może wynikać z problemów zdrowotnych i zaproponuje odpowiednie postępowanie z dzieckiem.
Źródła:
1. https://www.mamazone.pl/niemowle/niespokojny-sen-u-niemowlaka/
2. https://www.babysleep.com/sleep-advice/why-is-my-baby-very-restless-when-he-sleeps/
3. https://mamotoja.pl/pokoj-noworodka,pierwsze-28-dni-artykul,5638,r1p1.html
4. https://oddechzycia.pl/abc-choroby/w-jakiej-temperaturze-powinny-spac-dzieci-jak-je-ubierac-w-zimne-dni/
5. https://www.whattoexpect.com/first-year/baby-sleep-problems.aspx
6. https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/lista/95503,objawy-zabkowania
7. https://vitalia.pl/dla-dzieci/zdrowie-i-pielegnacja-dziecka/pielegnacja-dziecka/niespokojny-sen-niemowlaka-dlaczego-ono-tak-zle-spi.html
8. https://www.mamazone.pl/niemowle/niespokojny-sen-u-niemowlaka/
9. van de Rijt-Plooij, H., & Plooij, F. X. Infantile regressions: Disorganization and the onset of transition periods. Journal of Reproductive and Infant Psychology, 10: 129-149 (1992).
10. Sadurní M, Rostan C. Regression periods in infancy: a case study from Catalonia. The Spanish Journal of Psychology 5(1): 36-44 (2002).