Przeskocz do treści

Szum dla niemowląt – czy jest bezpieczny? Jak działa?

Biały szum dla niemowląt przypomina odgłosy słyszane w życiu płodowym. Szum dla niemowląt wycisza, relaksuje i uspokaja. Jak z niego korzystać w bezpieczny dla malucha sposób? Podpowiadamy.

Spis treści:

1. Szum dla noworodka, szum dla niemowląt – co to takiego? Jak działa?
2. Szum dla dzieci – jakie urządzenia go emitują?
3. Biały szum dla dzieci do snu emituje również natura
4. Biały szum dla niemowląt – zabawki też mogą go emitować
5. Różowy szum dla niemowląt – czy jest lepszy niż biały?
6. Szum dla dzieci do spania – o czym należy pamiętać?

Szum dla noworodka, szum dla niemowląt – co to takiego? Jak działa?

Biały szum dla niemowląt to dźwięk szerokopasmowy, zbudowany z komponentów z całego spektrum dźwięku, o równomiernej intensywności, słyszalnych jako jednostajnie rozbrzmiewająca głoska „ssss” [1]. Biały szum jest inaczej nazywany także szumem usypiającym niemowlaka, ponieważ badania naukowe dowiodły, że jego emitowanie wprowadza dziecko w stan relaksu, uspokaja, wycisza oraz ułatwia zaśnięcie [2]. Naukowcy przypuszczają, że wynika to z faktu, iż biały szum dla dzieci do snu przypomina odgłosy słyszane za życia płodowego w łonie matki.

Szum dla dzieci – jakie urządzenia go emitują?

Szum usypiający niemowlaka mogą emitować różne urządzenia. Rodzice mogą wykorzystać w celu uspokojenia malucha dźwięki wydawane przez suszarkę, jak i odgłos zraszacza ogrodowego lub szum odkurzacza. Dla dzieci, ktore mają problemy z zaśnięciem, pomocny będzie także włączony klimatyzator, wentylator lub okap kuchenny [3] [4].

Biały szum dla dzieci do snu emituje również natura

Szum dla dzieci do spania jest emitowany także w sposób naturalny — uspokajająco będą działać na malucha np. odgłosy słyszane podczas ulewy, dźwięki wiatru, szum morza lub rzeki, a także pluskanie wodospadu [4].

Biały szum dla niemowląt – zabawki też mogą go emitować

Szum dla noworodka lub niemowlaka można włączyć, korzystając z platformy streamingowej typu Youtube, można go również wyemitować z pomocą aplikacji na telefon. Na rynku jest dostępnych także wiele zabawek, które odtwarzają nagrania z białym szumem. Wybierając tego typu produkty dla noworodków i niemowląt, należy zwrócić uwagę na:
• jakość materiału, z którego wykonano zabawkę,
• głośność emitowanego szumu,
• łatwość w utrzymaniu czystości,
• możliwość przymocowania zabawki w pobliżu malucha, ale poza jego zasięgiem.

Różowy szum dla niemowląt – czy jest lepszy niż biały?

Szum dla noworodka wcale nie musi być biały — naukowcy rozróżniają bowiem kilka rodzajów szumu. Bardzo popularny jest np. różowy szum dla niemowląt o brzmieniu zbliżonym do głoski „ffff”, porównywalny z szumem rzeki [1]. Jest on bardzo przyjazny dla ucha oraz przyjemny w odbiorze, w związku, z czym wielu rodziców preferuje go bardziej niż biały szum dla dzieci.

Szum dla dzieci do spania – o czym należy pamiętać?

Po zakupie urządzenia emitującego szum dla niemowląt należy uważać na to, aby dźwięk nie był wyższy niż 50 decybeli, a także, aby źródło dźwięku nie znajdowało się zbyt blisko główki dziecka. Specjaliści zalecają, aby korzystać z białego szumu dla dzieci jedynie wtedy, gdy jest to faktycznie niezbędne, natomiast jeśli maluch zasypia bez problemu, nie ma potrzeby wprowadzania dodatkowych uspokajaczy [5]. Zaznaczają również, aby szum dla niemowlaka nie był emitowany dłużej niż przez 1-1,5 godziny [5].

Źródła:

1.https://www.sleepfoundation.org/noise-and-sleep/white-noise

2. Spencer J. A. et al. White noise and sleep induction. Archives of Disease in Childhood 65(1): 135-7 (1990)

3. https://www.edziecko.pl/rodzice/7,79361,25910446,szum-suszarki-czyli-o-tym-jak-uspokoic-i-zachecic-do-snu-swoje.html

4. https://www.healthline.com/health/pink-noise-sleep

5. https://epozytywnaopinia.pl/spokoj-sen-i-szum/

Rate this post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.