Przeskocz do treści

Inhalacje u niemowlaka – jak je wykonywać?

Inhalacje u niemowlaka warto wykonywać zarówno wtedy, gdy dziecko jest chore, jak i gdy nic mu nie dolega. Świetnie nawilżą one wrażliwą śluzówkę nosa niemowlaka. Wykonanie inhalacji niemowlaka jest bardzo proste. Z łatwością możemy wykonywać je samodzielnie w domu. Jak to zrobić? Zobacz w naszym artykule!

Spis treści:

1. Inhalacje dla niemowlaka – wskazania
2. Od kiedy można robić inhalacje niemowlakowi?
3. Inhalacje na katar dla niemowlaka – z czego wykonywać?
4. Ile powinna trwać inhalacja u niemowlaka?

Inhalacje dla niemowlaka – wskazania

Inhalacje wskazane są każdemu niemowlakowi. Wykonywać można je nawet kilka razy dziennie. Dzięki nim drogi oddechowe i śluzówka nosa będą dobrze nawilżone. Zapobiegnie to ich przesuszeniu i stanom zapalnym.
Inhalacje niemowlaka warto wykonywać szczególnie w trakcie infekcji. Pomogą one rozrzedzić wydzielinę gromadzącą się w nosku i drogach oddechowych. Dzięki temu szybko zwalczymy katar i kaszel.

Od kiedy można robić inhalacje niemowlakowi?

Inhalacje możemy przeprowadzić nawet u noworodka. Jednak nie nadają się do tego wszystkie preparaty i sprzęty. U tak malutkich dzieci najlepiej wykonywać inhalacje z soli fizjologicznej. Nie powinniśmy używać do tego inhalatorów ultradźwiękowych. Nadają się one do użycia dopiero po ukończeniu 1 roku życia. Lepszym wyborem będzie inhalator tłokowy.

Inhalacje na katar dla niemowlaka – z czego wykonywać?

Do wykonania inhalacji u niemowlaka potrzebować będziemy inhalatora lub nebulizatora. Oba te urządzenia służą do inhalacji. W przypadku inhalatora dziecko wdychać będzie parę wodną z dodanym preparatem. Nebulizator z kolei rozbija cząsteczki pary wodnej tak, aby trafiły one prosto do płuc dziecka. Wiele inhalatorów obecnie posiada już funkcję nebulizacji. Właśnie taki sprzęt jest najbardziej polecany.

Niezależnie od sprzętu, jaki posiadamy, do inhalacji niemowlaka najlepiej jest wybrać sól fizjologiczną. Jest ona całkowicie bezpieczna dla dziecka, dlatego można przeprowadzać ją nawet kilka razy dziennie. Inhalacja niemowlaka solą fizjologiczną nawilży drogi oddechowe i rozrzedzi zalegającą w nich wydzielinę. Pozwoli więc pozbyć się przeziębienia i uniknąć przesuszenia śluzówki.

Do inhalacji możemy użyć także specjalnych leków. Powinno się to jednak robić tylko w sytuacji, gdy zaleci je lekarz. W innym przypadku lepiej jest wybrać sól fizjologiczną.

Ile powinna trwać inhalacja u niemowlaka?

Długość trwania inhalacji zależy od rodzaju inhalatora, który posiadamy. W przypadku inhalowania solą fizjologiczną zwykle jest to około 10 minut. Jeśli wykonujemy inhalację z użyciem leków, to dziecko należy inhalować, dopóki inhalator wydziela parę. Może to potrwać około 20 minut.

Inhalację należy przerwać, jeśli dziecko płacze lub jest marudne. Nie powinniśmy nigdy kontynuować jej na siłę, ponieważ może to tylko zniechęcić dziecko do kolejnych inhalacji. W takich sytuacjach najlepiej jest przeprowadzić inhalację, gdy niemowlę śpi.

Oceń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *