Przeskocz do treści

Jakie badania prenatalne są zalecane? I kiedy je wykonać?

Diagnostyka prenatalna zalecana jest każdej przyszłej mamie. Dzięki niej możemy sprawdzić, jak rozwija się dziecko w łonie matki i wykryć ewentualne nieprawidłowości. Dowiedz się, jakie badania prenatalne są zalecane i kiedy je wykonać! Dzięki temu przeprowadzisz odpowiednią diagnostykę i upewnisz się, że Twoje dziecko jest zdrowe!

Spis treści:

  1. Na czym polegają badania prenatalne?
  2. Jakie badania prenatalne są zalecane i kiedy je wykonać?

Na czym polegają badania prenatalne?

Badania prenatalne to narzędzia diagnostyczne, których celem jest sprawdzenie zdrowia dziecka w łonie matki. Dzięki nim możemy wykryć ewentualne wady wrodzone, takie jak zespół Downa czy wady serca. Lekarzom umożliwi to opracowanie schematu leczenia, które wdrożyć będzie można od razu po porodzie. Z kolei rodzice będą mogli lepiej przygotować się do przyjścia na świat dziecka z daną wadą.

Istnieją dwa rodzaje badań prenatalnych. Pierwszy z nich to testy przesiewowe, które wykrywają zwiększone ryzyko rozwoju danej wady u dziecka. Są one całkowicie bezpieczne. Druga grupa to inwazyjne testy rozstrzygające. Dzięki nim otrzymamy pewną diagnozę, ale wiążą się one z niewielkim ryzykiem rozwoju powikłań.

Jakie badania prenatalne są zalecane i kiedy je wykonać?

Placówki medyczne oferują wiele różnych badań prenatalnych. Jednak w szczególności przyszłym mamom zalecane są następujące testy:

  • Test PAPP-A – jest to podstawowy test przesiewowy, który wykonuje się na podstawie próbki krwi matki. Wykonuje się go między 11 a 13 tygodniem ciąży. Test PAPP-A pozwala na rozpoznanie u płodu zespołu Downa, zespołu Edwardsa oraz zespołu Patau.
  •  USG genetyczne – jest to nieinwazyjne badanie obrazowe, które wykonuje się poprzez przyłożenie do ciążowego brzuszka głowicy. Dzięki temu na monitorze lekarz uzyska obraz i będzie mógł przyjrzeć się rozwojowi dziecka. Badanie to również przeprowadza się między 11 a 13 tygodniem ciąży.
  •  Badanie wolnego płodowego DNA, takie jak test Prenatal testDNA – w badaniach tego typu analizowane jest DNA płodu, które znajduje się we krwi matki. Testy te są bezpieczne i bezbolesne. Charakteryzują się one dużo większą czułością niż inne testy przesiewowe. Wykonać możemy je już w 10 tygodniu ciąży.
  •  Amniopunkcja – jest to badanie inwazyjne, które zalecane jest dopiero po uzyskaniu nieprawidłowego wyniku testu przesiewowego.
Oceń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *